Rząd Morawieckiego będzie kontynuował dobrą zmianę

  – Teraz mamy w rękach unikalną szansę i nie możemy jej zmarnować. Polska musi być ambitna. Płynięcie z prądem to nie jest nasze DNA. Musimy wyznaczać sobie ambitne cele. Musimy się też zjednoczyć. Przekonywać, a nie pokonywać. Daleko nam do liberalizmu i równie daleko nam do socjalizmu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose. Szef rządu zapowiedział, że będzie kontynuował politykę Beaty Szydło i zapewnił, że Polacy dalej będą mogą liczyć na wsparcie państwa. –

Ponad 70 mld zł trafiło do Polaków w ramach programów społecznych i rodzinnych. I będzie dalej trafiać. Odzyskujemy kontrolę nad gospodarką. Cztery choroby toczyły Polskę: bieda, bezrobocie, brak mieszkań i chora służba zdrowia. Dwa z tych już rozwiązaliśmy. Dzięki naszym działaniom biedy jest mniej, a bezrobocie najniższe od 27 lat. Ale cały czas jest dużo do zrobienia – zapowiedział premier.

Dach nad głową dla każdego

Prezes Rady Ministrów szczególnie dużo uwagi poświęcił budownictwu mieszkaniowemu. Morawiecki ma świadomość, że obecnie ceny mieszkań są za wysokie, a rynek nie jest dostosowany do większości obywateli. Szczególnie młodych ludzi na dorobku nie stać na własne mieszkanie, a ceny wynajmu są bardzo wysokie. Problem ten dotyczy także mniejszych ośrodków. Warto tu przypomnieć, że dzięki zaangażowaniu m.in. senatora Grzegorza Biereckiego i posła Jana Szewczaka bialski samorząd pod wodzą prezydenta Dariusza Stefaniuka jako pierwszy w Polsce przystąpił do programu Mieszkanie Plus. Nowy premier zapowiedział kontynuowanie i rozszerzenie przyjętych rozwiązań co sprawia, że możemy się spodziewać, iż w naszym regionie powstaną kolejne mieszkania oparte na rządowym programie.

Inwestycja w Polskę i Polaków

Według Mateusza Morawieckiego Polska zacznie „rozpychać się” gospodarczo na mapie Europy przez dialog i pragmatyczną politykę zagraniczną. W celu zbudowania sobie tego miejsca i rangi, kluczowe będą inwestycje takie jak Centralny Port Komunikacyjny, bardzo ważna dla naszego regionu budowa trasy Via Carpatia (to klucz do realizacji zwiększenia znaczenia i budowy sojuszu Trójmorza) oraz inwestycje w innowacje. Wszystko po to, aby odzyskać suwerenność gospodarczą.

Premier zapewnił, że będzie wspierał rozwój przedsiębiorczości, tak często powstrzymywany przez biurokracje i układy.

– Musimy przejść od gospodarki na kredyt do gospodarki oszczędności oraz inwestycji. Dlatego proszę wszystkich: razem odzyskajmy Polskę. Sercem naszej strategii są mikro małe i średnie firmy. Wszyscy mali i średni przedsiębiorcy mogą spodziewać się uproszczeń i opieki – powiedział Morawiecki.

Wydajna praca, czas dla rodziny

Morawiecki nie zapomniał także o pracownikach – zapowiedział dalsze podnoszenie płacy minimalnej . Premier przypomniał, że Polacy pracują około 2000 godzin rocznie. O sukcesie gospodarczym decyduje jednak nie tylko liczba godzin pracy, ale również jej wydajność.

– Nie chcemy, żeby Polacy pracowali dłużej. Chcemy, żeby pracowali lepiej za godną płacę. Nie kosztem poświęcenia swoich rodzin. Dlatego chcemy przestawić polską gospodarkę na zachodnie tory. To z pomocą młodych jest tu klucz do sukcesu. Dla nich wprowadzamy klauzule społeczne – powiedział szef rządu.