Rok w pigułce

Styczeń

25 lat brak było pomysłu na zagospodarowanie bialskiego lotniska. Działania prezydenta Dariusza Stefaniuka zaowocowały przyłączeniem Białej Podlaskiej do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 10 stycznia odbyło się jej oficjalne otwarcie. Przyszli inwestorzy uzyskają tu preferencyjne, najlepsze w Polsce warunki, a mieszkańcy – prawie 2000 nowych miejsc pracy. Sejm RP ustanowił rok 2017 m.in. Rokiem Honorata Koźmińskiego, białczanina, reologa, założyciela 26 wspólnot religijnych, którego Jan Paweł II wyniósł na ołtarze.

Biała Podlaska w rankingu „Wspólnoty” – pisma samorządu terytorialnego znalazła się na pierwszym miejscu wśród miast na prawach powiatu, przyznających największe ulgi podatkowe swoim mieszkańcom. Wyprzedza pod tym względem również wszystkie miasta wojewódzkie.

Bialski samorząd jako pierwszy w kraju przystąpił do realizacji rządowego programu „Mieszkanie Plus”. W styczniu ruszyły prace nad trzema budynkami, w których znajdzie się 186 mieszkań.

Luty

7 lutego Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Pałacu Prezydenckim z liczną międzypokoleniową reprezentacją Białej Podlaskiej.

Marzec

1 marca wiceprezydent Białej Podlaskiej Adam Chodziński wraz z Piotrem Jasińskim, wnukiem Władysława ps. „Grab” i synem Zbigniewa, który choć niepełnoletni skazany został w 1953 r. na 8 lat więzienia, odsłonili przy ul. Janowskiej rondo imienia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości im poświęcone odbyły się w 9 miejscowościach naszego regionu.

III edycja parczewskiego ultramaratonu kolarskiego „Piękny Wschód” uzyskała status zawodów eliminacyjnych nie tylko do Pucharu Polski, ale i Pucharu Świata w maratonach kolarskich.

Kwiecień

1 kwietnia minął rok od wprowadzenie rządowego programu „500 +”. Niepotrzebnie opozycja wylewała krokodyle łzy, że pieniądze będą przepijane przez rodziców i zwiększy się bezrobocie. Bezrobocie spadło. Wymierne efekty programu to jednak przede wszystkim spadek ubóstwa o 50% (skrajnego ubóstwa aż o 98 %), zdecydowanie wyższa liczba urodzeń oraz wzrost gospodarczy, jeden z najwyższych w Europie. W woj. lubelskim pieniądze trafiają aż do 67% wiejskich dzieci. Polskie spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe z usług których korzysta 1,8 mln Polaków obchodzą jubileusz ćwierćwiecza działalności. Ich twórca Grzegorz Bierecki, obecny senator Południowego Podlasia otrzymał najwyższe odznaczenie Światowej Rady Związków Kredytowych, organizacji zrzeszającej ponad 60 tys. kas, działających w 109 krajach świata.

Maj

Ks. bp. Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki, ks. bp. Senior Antoni Pacyfik Dydycz, Jarosław Kaczyński, liczne grono administracji rządowej z ówczesnym wicepremierem Mateuszem Morawieckim, parlamentarzystów, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wicewojewoda Robert Gmitruczuk oraz mieszkańcy miasta i regionu uczestniczyli 2 maja w Białej Podlaskiej w odsłonięciu pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich. W Janowie Podlaskim odbyła się inauguracja obchodów jubileuszu 200-lecia stadniny koni.

16 maja w Parczewie gościł Prezydent RP Andrzej Duda. – Nie ma żadnych dwóch Polsk, jest jedna Polska, jedno polskie państwo, które musi się w sposób zrównoważony, równy, rozwijać – podkreślił prezydent, nawiązując do istniejącego jeszcze nie tak dawno podziału na Polskę A (bogatszą, uprzywilejowaną) i dyskryminowaną Polskę Wschodnią, zwaną Polską B.

Czerwiec

Na zaproszenie pary prezydenckiej bialskie Stowarzyszenie Biała Pozytywka zorganizowało wyjazd 31-osobowej grupy dzieci do Pałacu Prezydenckiego; zwiedziły m.in. Pałac Prezydencki i obejrzały spektakl, w który narratorami byli Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką. Po ponad 8 miesiącach przerwy odnotowano na terenie kraju nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń, aż 6 z nich znajduje się na terenie powiatu bialskiego.

Rząd zwiększył pulę środków przeznaczonych na inwestycje drogowe. Najwięcej z dodatkowych pieniędzy przeznaczonych zostanie na budowę wielkiej trasy Via Carpatia, łączącej Bałtyk z Morzem Egejskim. Posłużą też one budowie autostrady A2, o co mocno zabiegał senator Grzegorz Bierecki.

Lipiec

Dwa lata temu udało się obronić ośrodek zdrowia w Janowie Podlaskim. W roku bieżącym już nie. 7 radnych zagłosowało za jego sprzedażą, 3 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Mieszkańców o zdanie nie pytano, choć budowa budynku została częściowo sfinansowana z ich dobrowolnych składek. 31 lipca burmistrz Radzynia Jerzy Rębek skierował do Ministerstwa Infrastruktury i budownictwa wniosek o dofinansowanie budowy drogi, która otworzy tereny inwestycyjne przy drodze krajowej nr 19. To być albo nie być radzyńskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Sierpień

W Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i Terespolu będą nowe perony, nastawnie i system sterowania ruchem, dzięki czemu pociągi pojadą szybciej. Podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa, dotycząca modernizacji linii Siedlce – Terespol opiewa na kwotę ponad 417 mln. zł.

Wrzesień

Zespół naukowców Politechniki Lubelskiej przystąpił do opracowania projektu zagospodarowania korpusu głównego Pałacu Potockich. Radzyń ma szansę na 10 mln zł. na ten cel. Dotychczasowe miejskie aplikacje nie znajdywały delikatnie mówiąc uznania w urzędzie marszałkowskim, dlatego do jesiennej magistrat przygotowuje się wyjątkowo starannie.

W Parczewie została podpisana umowa na modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków. Obecna, powstała w l. 90-tych ubiegłego wieku, nie spełnia norm unijnych i znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. To największa dotychczasowa inwestycja na terenie gminy Parczew. Jej koszt to prawie 26 mln. zł.

Październik

Park Radziwiłłowski w Białej Podlaskiej od 150 lat jest pozbawiony swego najcenniejszego klejnotu – pałacu. Pomysłodawcą jego odbudowy był senator Grzegorz Bierecki. 19 października Maciej Bąk, prezes Fundacji Fundusz Rewitalizacji przekazał prezydentowi Dariuszowi Stefaniukowi architektoniczną koncepcję odbudowy. O tym, kto wyłoży pieniądze na inwestycję, zadecyduje przetarg. Dariusz Stefaniuk zapowiedział szerokie konsultacje społeczne w tej kwestii.

Listopad

W 2019 r. powstanie w Białej Podlaskiej nowoczesna ciepłownia opalana biomasą. 8 listopada podpisana została umowa na dofinansowanie projektu, którego koszt wynosi 30,5 mln zł, z czego 2/3 pochodzić będzie ze środków zewnętrznych.

Bialska firma „Dombud” przystąpiła do przebudowy amfiteatru, czego finalną czynnością będzie jego zadaszenie. Zakończenie prac planowane jest na wrzesień 2018 r.

Mieszkańcy Worońca mogą spać spokojnie. Nie będzie rozbudowy chlewni. Wójt bialskiej gminy Wiesław Panasiuk wydał negatywną opinię w tej kwestii. Właściciel fermy, w których utrzymywanych jest obecnie ponad 5 tys. świń, ubiegał się o zgodę na budowę pomieszczeń dla kolejnych 4 tys. zwierząt przeciw czemu protestowali mieszkańcy uskarżający się na dokuczliwy odór gnojowicy, wylewanej na pobliskie pola. 22 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie nadające status Pomnika Historii Stadninie Koni w Janowie Podlaskim, obchodzącej w roku bieżącym jubileuszu 200-lecia istnienia.

Grudzień

Do statutu Szkoły Podstawowej Nr 3 rodzice uwag nie wnieśli, radni – i owszem. Uchwalili zastąpienie zapisu o wychowaniu w duchu chrześcijaństwa „wolnością światopoglądową i wyznaniową”. To pierwszy krok w kierunku paranoi, która miała miejsce w październiku br., kiedy to francuska Rada Stanu nakazała merowi Ploermel usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II. Nie kto inny zaś jak Francuz, jeden z ojców założycieli zjednoczonej Europy, Sługa Boży Robert Schuman przestrzegał, że „demokracja będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale. Demokracja antychrześcijańska byłaby karykaturą zmierzającą do pogrążenia się w tyranii lub w anarchii”.