NOWOCZESNE AUTOBUSY

– To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich korzystających bialczan, z komunikacji miejskiej, ale również dla kierowców, którzy będą mogli dysponować nowym, świetnie przygotowanym sprzętem o najwyższych standardach ekologicznych – podkreślił prezydent Dariusz Stefaniuk podczas prezentacji nowych pojazdów.

Bogdan Kozioł, prezes zarządu MZK, wyjaśnił, że zakup był możliwy dzięki decyzji władz miasta o zmianie sposobu zarządzania komunikacją miejską. Chodzi o likwidację ZKM, który niepotrzebne pośredniczył w organizacji transportu i generował potężne koszty. W tej chwili wypracowane przez przedsiębiorstwo pieniądze bezpośrednio zasilają jego kasę, dzięki czemu mogło ono pozwolić sobie na wzmocnienie taboru.

– Nasi pasażerowie będą przewożeni autobusami jednego z najbardziej doświadczonych producentów w Europie. Silniki w nowych pojazdach spełniają normę czystości spalin EURO 6. To pierwsze autobusy w bialskiej fl ocie z tak nowoczesnym zespołem napędowym – z zadowoleniem potwierdził prezes Kozioł. MZK posiada obecnie 31 autobusów i zatrudnia 60 kierowców. Plany inwestycyjne na ten rok obejmują m.in. termomodernizację, rozbudowę stacji paliw oraz uruchomienie sprzedaży biletów okresowych przez Internet. Spółka ma również nadzieję na wymianę w przyszłym roku najbardziej zużytych pojazdów. Zakup pięciu nowych autobusów planowany jest z unijnego projektu, do którego przygotowują się bialscy samorządowcy.

To inwestycja konieczna. Po bialskich ulicach jeździ bowiem 12 pojazdów marki Solbus, generujących wysokie koszty eksploatacji, do których ponadto brakuje części zamiennych, bowiem producent znajduje się w stanie likwidacji.