Dobry budżet dzięki walce z bezprawiem

Ujawnione przez rząd dane pokazują, że jak się chce, to można wiele. Stanowcza walka z grupami przestępców wyłudzających podatek VAT przynosi wspaniałe efekty.

Dziesiątki miliardów do budżetu

– Ogromna praca została wykonana przez Ministerstwo Finansów, aby szybko napełnić kasę publiczną. Przez całe lata nie zauważaliście tego (senator zwraca się do posłów PO), że polską granicę przekraczało średnio 650 cystern z paliwem, a po zmianach ustawowych, które wprowadziliśmy, ich liczba spadła do 132. I paliwa nie brakuje, prawda? Ich liczba spadła do 132. Nie zauważaliście tej skali oszustw, która niszczyła ściągalność podatkową – powiedział na posiedzeniu Senatu 17 stycznia br. senator Grzegorz Bierecki.

Ściągalność podatku VAT pomiędzy rokiem 2016 a  2017 wyniosła aż  23  proc., czyli w  liczbach bezwzględnych 30  miliardów złotych. Na  ten rok planowany jest wzrost o kolejne 10 miliardów, czyli do budżetu spłynie aż o 40 mld więcej niż w roku 2016! To nie koniec, bo choć nie da się zwiększać wpływów z tytułu uszczelniania VAT bez końca, to jednak Polska wciąż ma duże rezerwy w tej sferze.

– Chcemy osiągnąć poziom zachodnioeuropejski. A  to  oznacza, że w 2020 roku możemy zbliżyć się do poziomu 200 miliardów rocznie z tego tytułu. Oczywiście, tempo przyrostu będzie spadało, ale wciąż mamy rezerwy, i będziemy po nie sięgać – cytuje osobę z kręgów rządowych portal wPolityce.pl, podkreślając, że „ta sprawa wciąż pozostaje jednym z priorytetów rządu Mateusza Morawieckiego”.

Więcej, niż z Unii

Chodzi o wielkie pieniądze. Portal wPolityce.pl porównuje kwoty uzyskane z uszczelnienia systemu podatkowego z kwotami, jakie Polska otrzymuje z Unii Europejskiej – a jest to 22- 23 miliardy złotych rocznie netto. Jeśli dobre tendencje się utrzymają, już niebawem dodatkowe wpływy z VAT mogą więc dwukrotnie przewyższyć dotacje unijne.

Zasobniejszy skarbiec pozwala na przygotowanie prospołecznego i prorozwojowego budżetu państwa. Parlament uchwalił budżet na 2018 rok z deficytem nieprzekraczającym 41, 5 mld złotych. Dochody mają wynieść 355,7 mld zł a wydatki 397,2 mld zł. Założono wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. i inflację w wysokości 2,3 proc. Przewidziano wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w  gospodarce narodowej oraz wzrost emerytur i rent w wysokości 6,3 proc., wzrost spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 5,9 proc.

Wzrost wydatków na służbę zdrowia

Łączne podniesienie wydatków sektora finansów publicznych to ponad 40 miliardów złotych w stosunku do 2017 roku. Pieniądze trafi ą m.in. na kontynuację programu Rodzina 500 Plus, program bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia. Odpowiednie środki przeznaczono na infrastrukturę – to kwestia ważna szczególnie dla naszej części kraju, gdzie trzeba pilnie poprawić system połączeń drogowych i kolejowych.

– Kiedy realizacja budżetu jest lepsza, dzielimy się ze społeczeństwem nadwyżkami – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Bardzo ważnym elementem nowego budżetu są środki na służbę zdrowia. Zaplanowany wzrost jest największy od 28 lat! W sumie na ochronę zdrowia państwo wyda w 2018 roku aż 93 miliardy złotych, czyli o 6 miliardów więcej, niż w roku ubiegłym.