Trzecie dziesięciolecie bialskiej Scholi

Schola Cantorum Misericordis Christi istnieje już dwadzieścia jeden lat. Założycielem i dyrygentem chóru jest dr Piotr Karwowski, o którym prof. Stefan Stuligrosz powiedział: – Jest dysponującym szeroką wiedzą muzyczną wybitnym artystą w dziedzinie sztuki chóralnej, a także w zakresie wychowania muzycznego.

Śpiewają w nim przed wszystkim dzieci i młodzież. Wiele jednak osób wiąże się z chórem nawet na dziesięć i więcej lat. Rekordzistą jest Paweł Denisiuk, który występuje już od lat dziewiętnastu. Dr Karwowski przyznaje, iż chórzyści zobowiązani są do brania udział m.in. w czterech próbach w tygodniu i śpiewania podczas niedzielnych mszy, a także w czasie świąt kościelnych. Próby odbywają się również w okresie ferii zimowych i wakacji, a także przed ważniejszymi wydarzeniami liturgicznymi, koncertami oraz konkursami. Przez dwadzieścia lat miały miejsce aż cztery tysiące czterysta trzy próby. Dyrygent Piotr Karwowski dodaje jednak, iż owocem tej pracy jest nauka odpowiedzialności, wytrwałości i punktualności, a także wielu innych potrzebnych cech by stać się wartościowym człowiekiem.

Młodzież, która podejmuje się wyzwania bycia chórzystą zespołu słynnego już nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami, zgadza się na przestrzeganie dziesięciu zasad, m.in. wzorowego zachowywania się w domu, szkole i wśród przyjaciół oraz wystrzegania się używek. Ostatnia z reguł brzmi: moim wzorem jest Najświętsza Maryja Panna, naśladuję jej dobroć, pokorę i piękną miłość.

Chór występował wielokrotnie w różnych częściach Polski i poza granicami kraju, np. w Paryżu w 1997 r. podczas Światowych Dni Młodzieży czy w Siedlcach w 1999 r., w trakcie mszy św. pod przewodnictwem Jana Pawła II, a także w 2016 r. na Jasnej Górze w czasie eucharystii koncelebrowanej przez Ojca Świętego Franciszka.

Schola Cantorum Misericordis Christi często bierze udział w konkursach. Może pochwalić się m.in. pierwszym miejscem na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej, który odbył się w 2004 r. w Rumii oraz „Złotą Harfą Eola” w kategorii chórów kameralnych w XXXVI Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Kaliszu, w 2014 r.

W swoim dorobku ma też wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, oraz dziesięć płyt. Na ostatniej „Benedicamus Domino” z 2016 r. można usłyszeć również utwory Kamila Przygrodzkiego – wychowanka Scholi, a także Joannę Centkowską (sopran), Pawła Zadrożniaka (trąbka), Weronikę Karwowską (skrzypce), Piotra Arseniuka (ograny) czy Maksymiliana Grajcara (kotły).

Jednak chór to nie tylko śpiew, ale i środowisko, z roku na rok liczniejsze. Piotr Karwowski wyjaśnia, iż dzięki uczestnictwu w życiu Scholi zrodziły się nie tylko przyjaźnie, ale i też wiele małżeństw. Te pary mają już swoje dzieci i widząc u nich talent muzyczny, przyprowadzają je, by podobnie, jak wcześniej rodzice, również rozwijały swe umiejętności.