KONKURS „ZAPLĄTANI W SIECI”

„Zaplątani w sieci” – to temat tegorocznej, 3 edycji konkursu literackieg o dla młodzieży, zorganizowanego przez Bialskie Centrum Kultury im Bogusława Kaczyńskiego. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 20 marca w siedzibie BCK.

Temat konkursu wybrali uczniowie bialskich szkół. Wrażliwa i utalentowana młodzież, mimo młodego wieku, znakomicie potrafiła opisać pogmatwane ludzie losy, zaplatanie w ludzkie intrygi, uwarunkowania społeczne i rodzinne. Z każdego tekstu emanowała wrażliwość oraz zrozumienie człowieka osaczonego „w sieci”.

W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyła rekordowa liczba uczniów z różnych stron Polski, m.in. z Białegostoku, Katowic, Szczecina, Gdańska, Warszawy, Krakowa, Gniezna, a nawet z Luksemburga. W obu kategoriach, prozy i poezji, wpłynęło łącznie ok. 300 prac.

Nie tylko bogate i plastyczne słownictwo

Największym atutem literackiej młodzieży – jak podsumował przewodniczący Jury Konkursu O. Gwardian Tomasz Wroński, z bialskiego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – jest twórcza kreatywność, młodzieńcza wyobraźnia, łatwość przechodzenia ze świata fantazji do rzeczywistości oraz bogate, plastyczne słownictwo.

Po ogłoszeniu 11 prac nagrodzonych były łzy radości, okrzyki entuzjazmu, gratulacje i uściski.

Laureatka nagrody Grand Prix Katarzyna Ponomarenko, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej nie mogła uwierzyć w zwycięstwo. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu monodram Kasi pt. „Ucieczka na bezludną wyspę” (praca nie biorąca udziału w konkursie) zaprezentowała Julia Flisińska uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida.

– Fantazja to nie jest mój ulubiony temat. Postanowiłam wziąć udział w konkursie, aby się sprawdzić. Chciałam się również przekonać, jaki prezentuję poziom. A nagroda główna? Chyba jeszcze to, co się stało, nie dotarło do mnie – mówi rozemocjonowana ale szczęśliwa laureatka.

Święto młodzieży

Uroczyste podsumowanie konkursu było świętem młodzieży. To do niej należał głos. Spotkanie prowadzili: Alicja Ochrymiuk z bialskiego liceum E. Plater oraz Bartek Warowny z Liceum Kraszewskiego – uczestnicy Kola Dziennikarskiego Żółte Dzioby oraz Klubu Literackiego młodzieży bialskich szkół, działających przy BCK. W liryczny nastrój wprowadził zebranych Jakub Maryńczak z „Kraszaka”. Poezja śpiewana w jego wykonaniu, a zwłaszcza wiersz Gałczyńskiego „Ocalić od zapomnienia”, oczarowała publiczność.

Twórczość młodzieży i sposób jej prezentacji, połączone z wysoką kulturę osobistą dają powód do dumy jej nauczycielom, wychowawcom, a przede wszystkim – rodzicom.