Pride of Poland tradycyjnie w Janowie

W ostatnich tygodniach pojawiały się medialne spekulacje, dotyczące przeniesienia do Warszawy Pride of Poland, odbywającego się od początku, tj. od 48 lat w janowskiej Stadninie Koni. Wzbudziły one niepokój lokalnych władz i senatora Grzegorza Biereckiego.

– Doniesienia te nie mają związku z rzeczywistością – aukcja Pride of Poland, tak jak w latach poprzednich, odbywać się będzie w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Natomiast w Warszawie zorganizowany zostanie Narodowy Pokaz Koni Arabskich. Jest to związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w trakcie których chcemy zaprezentować gościom z całego kraju, nie tylko dorobek polskiego rolnictwa, ale również hodowane w naszym kraju konie arabskie – napisał w liście do senatora Grzegorza Biereckiego Witold Strobel, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

– Te majestatyczne wierzchowce wzbudzają podziw na całym świecie, jednak w Polsce nigdy dotąd nie były prezento- wane szerokiej publiczności. Stoimy na stanowisku, że wielkie narodowe święto jest doskonałą okazją, by to uczynić – argumentuje Witold Strobel dodając, że miejscem Narodowego Pokazu będzie Tor Wyścigów Konnych na Służewcu, który pomieścić może nawet kilkanaście tysięcy odwiedzających. Imprezie tej zaś towarzyszyć będzie Narodowa Wystawa Rolnicza oraz Dzień Arabski na Wyścigach. Dyrektor zapewnia, że dobro lokalnej społeczności od lat wspierającej działalność słynnej stadniny, jest dla KOWR bardzo ważne. 

– Dlatego w trakcie całego wydarzenia chcemy promować lokalną, bialską społeczność. Jednym z elementów promocji będzie możliwość nieodpłatnego wystawienia stoisk handlowych oraz informacyjnych na terenie służewieckiego toru przez lokalnych przedsiębiorców
– dodaje Witold Strobel.

Narodowy Pokaz odbędzie się w dn. 10-12 sierpnia br. Tydzień później, przy okazji Pride of Poland w Janowie Podlaskim zostanie zorganizowany Festyn Konia Arabskiego, dedykowany wszystkim mieszkańcom powiatu bialskiego.