Biskupi wrócili do Janowa

W sobotę 14 kwietnia o godz. 12 odbędzie się Kolegiacie Janowskiej msza św. sprawowana pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego za biskupów Jan Marcelego Gutkowskiego i Piotra Pawła Beniamina Szymańskiego. Po Eucharystii w odrestaurowanej krypcie biskupów łuckich i janowskich odmówiona zostanie modlitwa przy ich trumnach.

Biskup Jan Marceli Gutkowski (1776-1863) dominikanin, scholastyk kapituły katedralnej płockiej, kapelan wojsk napoleońskich i kapelan starszy Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego. W 1826 roku został mianowany biskupem janowskim. Dał się poznać jako obrońca praw Kościoła. Sprzeciwiał się konfiskacie majątków kościelnych i prześladowaniu unitów. Aresztowany w kwietniu 1840 roku, w 1842 roku za radą papieża Grzegorza XVI zrzekł się biskupstwa i zamieszkał we Lwowie, gdzie zmarł.

Biskup Piotr Paweł Beniamin Szymański (1793-1868) – kapucyn, prowincjał i komisarz generalny polskiej prowincji kapucynów, został mianowany biskupem podlaskim 18 września 1856 r. (po siedemnastoletnim wakacie w diecezji). Sprzeciwiał się terrorowi carskiemu, otaczał opieką unitów, nie zdołał jednak zapobiec kasacie kilkunastu klasztorów w diecezji oraz konfiskacie majątków diecezjalnych. W maju 1867 r. diecezja podlaska została skasowana, a biskup wywieziony do klasztoru kapucynów w Łomży, gdzie zmarł i został pochowany.

Centralne uroczystości jubileuszu 200-lecia Diecezji odbędą się w Katedrze Siedleckiej w sobotę 9 czerwca. Poprzedzi je w dn. 7 – 8 czerwca Konferencja Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij