"Uśmiech Tadeusza"

Konkurs zorganizowała australijska organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana przez Kopiec Kościuszki, The Kosciuszko Foundation, Polską Fundację Kościuszkowską oraz Kancelarię Premiera RP. Kulisy powstania piosenki – Pomysł wspólnego zrobienia utworu wypłynął z Australii. Natchnieniem był pomnik Tadeusza Kuściuszki w Witulinie i fakt, że Stanisława z domu Kościuszko była drugą żoną mojego pradziadka. Do tego wszystkiego z legendarnego polskiego komiksu „Tytus, Romek i Atomek” zaczerpnęliśmy pierwsze wers tekstu, jak również założenie by piosenka była ponadczasowa i czytelna dla dzieci – opowiada Daniel.

Nagranie „Uśmiech Tadeusza” to wynik 8 godzinnej pracy.

– Rozpoczęliśmy od omówienia pomysłu. Pracujemy z dziećmi i zależało nam, aby słowa były rozumiane przez najmłodszych. Chcieliśmy w warstwie tekstowej nawiązać do polskiego folkloru i słów. Stąd archaiczne „jakżem go potrzeba” i „umarł Tadek i leży na desce” – dodaje Elżbieta. Nie było możliwości zbudowania bogatego instrumentarium z uwagi na to, że nazajutrz Marcin w Australii musiał zmiksować i oddać dzieło na konkurs. – Korzystając z  bezpłatnej platformy do nagrywania muzyki przez Internet Daniel i  Ela nagrali dwa głosy, jeden śpiewany i drugi w monologu oraz fortepian w różnych wersjach i wariantach. Wszystko na szczęście udało mi się na czas poukładać i zmiksować. W ten sposób powstała produkcja polsko-australijska, która zasłużyła na konkursowe wyróżnienie – podsumowuje Marcin. Utwór nie tylko otrzymał wyróżnienie w Australii, ale znalazł się na płycie wydanej przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.

Jest ona zwieńczeniem wszelkich działań artystyczno-historycznych w roku 2017, który został ustanowiony przez Sejm i Senat RP „Rokiem Tadeusza Kościuszki”, w związku z dwusetną rocznicą jego śmierci. Współpraca trwa Współpraca całej trójki nie zakończyła się na tym jednym projekcie. Marcin jest mieszkającym na stałe w Melbourne czynnym wykładowcą, muzykiem i producentem. Posługuje się pseudonimem Koshowko. Jego praca doktorska prezentowana była na XI konferencji Art of Recording i została sklasyfikowana jako wybitna na polu badań w zakresie współpracy muzycznej oraz współczesnej produkcji dźwięku. Nowoczesna technologia rejestracji dźwięku i możliwości współpracy przez Internet to warunki artystyczne, w jakich powstał: „Uśmiech Tadeusza”. W grudniu minionego roku w Sztokholmie na XII konferencji Art of Record Production wygłosił odczyt „Dotykowa ewolucja – twórczość muzyczna i aplikacje iOS”. Ten sam wykład odbył się w 7 grudnia w Lublinie w Instytucie Muzyki UMCS i został uzupełniony przez Daniela Świądera o informacje dotyczące zastosowań technologii dotykowych w edukacji muzycznej i muzykoterapii.