W RADZYNIU POWSTAJE MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W ramach Nocy Muzeów w sobotę 19 maja w godz. 16 – 20 zostanie udostępniona do zwiedzania cela nr 6 znajdująca się w budynku przy ul. Warszawskiej 5a , gdzie w czasie II wojny światowej mieścił się areszt śledczy Gestapo, a w latach 1944 – 1956 miała miejsce siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. To pierwsze udostępnione do zwiedzania pomieszczenie powstającego w Radzyniu muzeum Żołnierzy Wyklętych. Znajdujący się w gestii ZGL budynek jest zamieszkały, a w dawnych celach więziennych znajdują się obecnie piwnice lokatorów.

– Utworzenie muzeum stało się możliwe dzięki temu, że w ostatnim czasie zwolnił się lokal, do którego przypisana jest piwnica zawierająca najwięcej zachowanych inskrypcji. Są to nazwiska, czasami tylko inicjały, daty, kreski odliczające dni pobytu, rysunki, sentencje – mówi burmistrz Jerzy Rębek.

Radzyński Ośrodek Kultury zwraca się z prośbą o przynoszenie ze sobą pamiątek i zdjęć więzionych tu ludzi. – Na miejscu zostanie uruchomiony punkt, gdzie materiały będą skanowane i zwracane właścicielom. Fotografie te zostaną wykorzystane do tworzenia ekspozycji powstającego muzeum – dodaje Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury, w ramach którego funkcjonować będzie muzeum. Wielkim orędownikiem powstania muzeum Żołnierzy Wyklętych jest senator Grzegorz Bierecki. – Podtrzymuję swoją wcześniejszą obietnicę niesienia wszechstronnej pomocy, także finansowej, tej placówce, znajdującej się w tak wyjątkowym miejscu, uświęconym krwią bohaterów – zapewnia senator.