MOSTY I DROGI ZRÓWNOWAŻĄ ROZWÓJ POLSKI

„Polska jest jedna” – to hasło Prawa i Sprawiedliwości, pod którym organizowane są spotkania polityków tej partii w całej Polsce. Za słowami idą czyny. Rząd Zjednoczonej Prawicy zapowiedział niedawno potężny program rozwoju dróg powiatowych. Skorzysta na nim, oczywiście, także nasz region. Już teraz realizowane są zaś od dawna potrzebne inwestycje, o których poprzednia władza nie chciała pamiętać.

Starania senatora Biereckiego

Przykład: droga nr 815, biegnąca z Wisznic do Lubartowa. O jej fatalnym stanie wiadomo nie od dziś. Jeszcze w poprzedniej kadencji, za rządów koalicji PO-PSL starania o naprawę i poprawienie funkcjonalności trasy rozpoczął senator Grzegorz Bierecki. Wspierali go w tym samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. radny Sejmiku Wojewódzkiego z Parczewa Jerzy Szwaj. Poprzedni rząd był głuchy na prośby i monity. Teraz jednak okazało się, że „można”. Jeszcze w tym roku ruszy przebudowa 35-kilometrowego odcinka Parczew-Lubartów – na inwestycję przeznaczono imponującą kwotę ok. 236 mln złotych. Trasa zostanie dostosowana do parametrów technicznych i użytkowych drogi klasy „G” – przebudowane zostaną także drogi krzyżujące się z drogą wojewódzką, powstaną ścieżki rowerowe, chodniki i zatoki dla autobusów. Prace mają zakończyć się w październiku 2019 roku.

Mosty Plus

Kolejnym krokiem rządu w przywróceniu niezbędnej równowagi między stopniem rozwoju poszczególnych regionów jest zapowiedziany kilka dni temu program Mosty Plus. Będzie on polegał na budowie aż 22 nowych przepraw m.in. przez Wisłę i Bug.

– Polska to piękny kraj, poprzecinany jeszcze piękniejszymi rzekami. Chcemy, żeby komunikacja była łatwiejsza, bardziej dostępna dla obywateli. Żeby usprawnić komunikację, przygotowaliśmy program budowy mostów – mówił podczas specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Chcemy budować je po to, żeby łączyć Polskę, żeby tworzyć szansę do rozwoju dla mniejszych ośrodków. To potwierdzenie naszej wiarygodności.

Minister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że w odróżnieniu od wielu wcześniejszych programów, finansowane będzie zarówno przygotowanie dokumentacji jak i realizacja projektów. Szacowany koszt – 2, 3 mld zł a szacowany koszt samorządów w inwestycję około 20 procent. Program ma być realizowany do 2025 roku. – Jesienią zostanie uruchomiony Fundusz Dróg Samorządowych. Mosty są jego integralną częścią. Ten fundusz będzie pozwalał na pospisywanie umów do realizacji przedsięwzięć na drogach i mostach. Duże inwestycje wymagają więcej, niż jeden sezon na ich realizację. Dlatego wprowadzimy nowe mechanizmy – dodawał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na Wiśle i Bugu

Dla naszego regionu istotne będą nowe mosty na Wiśle. Powstaną pomiędzy Dęblinem a Górą Kalwarią, w okolicach Kozienic i Maciejowic, pomiędzy Górą Kalwarią a Warszawą – w okolicach

Konstancina Jeziornej i Otwocka, Karczewa; pomiędzy Warszawą a Nowym Dworem Mazowieckim na wysokości Jabłonny i Łomianek oraz koło Kazimierza Dolnego pomiędzy gminami Kazimierz Dolny – Janowiec. Na Bugu nowe mosty staną między Tonkielami i Nurem oraz między Wyszkowem a Serockiem. Lista nie jest zamknięta – samorządy mogą zgłaszać swoje propozycje.