RODZINA, PRACA, GODNA PŁACA I MIESZKANIE

– Przede wszystkim chcemy, żeby Polska była jak najbardziej demokratyczna i wolna, a to znaczy, że te cztery największe wartości, o które chodzi całemu społeczeństwu: rodzina, praca, godna płaca i mieszkanie – to wszystko jak w soczewce ma odzwierciedlenie w programie Mieszkanie Plus – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas symbolicznego przekazania kluczy do 186 mieszkań wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

W minioną sobotę w Białej Podlaskiej państwo Czerwińscy i Bartoszukowie odebrali z rąk premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka klucze do swoich mieszkań. Do trzech bloków wybudowanych w centrum miasta, przy ul. Jana Kazimierza w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus wkrótce wprowadzą się pozostałe 184 rodziny. Mieszkania te, podobnie jak w sąsiadujących blokach, oddawane będą w stanie deweloperskim. Każda rodzina wykończy je według swoich upodobań, potrzeb i posiadanych środków. Z uwagi na konieczność urządzenia mieszkań rodziny do końca wakacji nie będą płacić czynszu. W uroczystości wzięli udział oprócz przyszłych lokatorów i premiera Mateusza Morawieckiego m.in. Beata Mazurek, wicemarszałek sejmu, Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń, podsekretarz stanu w tym ministerstwie, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wicewojewoda Robert Gmitruczuk oraz podlascy parlamentarzyści: senator Grzegorz Bierecki i poseł Jan Szewczak.

Senator Grzegorz Bierecki odczytał list Jarosława Kaczyńskiego, skierowany do prezydenta miasta i przyszłych lokatorów.

– Na rozwiązanie kwestii mieszkaniowej od lat czekają miliony Polek i Polaków. Czeka też Rzeczpospolita, gdyż brak perspektyw na własne lokum skłania młodych ludzi albo do emigrowania z naszej Ojczyzny, albo do odwlekania decyzji o założeniu rodziny i posiadaniu dzieci. Prawo i Sprawiedliwość, rząd Zjednoczonej Prawicy chce ten stan rzeczy zmienić – napisał prezes PiS, któremu stan zdrowia uniemożliwił przyjazd do Białej Podlaskiej. Jarosław Kaczyński podkreślił w nim również, że celem rządu Zjednoczonej Prawicy jest budowa w najbliższych dziesięciu latach od dwóch i pół do trzech milionów tanich mieszkań, by każda przeciętna polska rodzina mogła bez szczególnych wyrzeczeń zamieszkać na swoim.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obecny rząd jest najbardziej prospołecznym spośród tych, które Polska miała w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

– Przede wszystkim chcemy, żeby Polska była jak najbardziej demokratyczna i wolna, a to znaczy, że te cztery największe wartości, o które chodzi całemu społeczeństwu: rodzina, praca, godna płaca i mieszkanie – to wszystko jak w soczewce ma odzwierciedlenie w programie Mieszkanie Plus – stwierdził szef rządu.

Odniósł się także do historii Białej Podlaskiej, niegdyś prywatnego miasta Radziwiłłów i jej współczesności.

– Biała Podlaska to miasto symboliczne, tutaj rozpoczynamy program budowy i oddawania „mieszkań plus”, który jest wielką alternatywą dla rzeczywistości, która do tej pory panowała – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do transparentu z napisem Alternatywy 4, z którym przemieszczało się wśród zgromadzonych dwóch starszych panów.

– W tych okolicznościach potrzebujemy właśnie alternatywy. Naszym przeciwnikom politycznym przypominamy, że jesteśmy alternatywną dla całego społeczeństwa, żeby nie tylko elity miały dobrze, ale żeby całe społeczeństwo, rok po roku, miało coraz lepiej – dodał premier.

Prezydent Dariusz Stefaniuk zwrócił uwagę na ogromne zainteresowanie programem Mieszkanie Plus. Wnioski o mieszkanie składali bowiem nie tylko bialczanie, ale również mieszkańcy innych miast oraz osoby przebywające obecnie w Anglii i Szwecji.

– Ten program dał ludziom wolność i normalne życie. Te słowa wypowiedział Jarosław Kaczyński, gdy wspólnie z nim i panem premierem w grudniu 2016 roku wbijaliśmy pierwszą łopatę. Pokazaliśmy, że możemy zrealizować ten program, a ku naszej uciesze robili to bialczanie, bialskie firmy, we spółpracy z BGK Nieruchomości – powiedział włodarz.

– Bez tego projektu Biała Podlaska byłaby uboższa o 186 mieszkań; 186 mieszkań, które co roku w całym mieście jest oddawanych przez deweloperów. Można więc powiedzieć więc, że w tym roku, na 100-lecie odzyskania niepodległości, podwoiliśmy tę liczbę – podkreślił Dariusz Stefaniuk, dodając, że magistrat przeznaczył na budowę bloków działkę w centrum miasta, a nie na odległych peryferiach.

Stwierdził również, że Biała Podlaska jest zainteresowana budową kolejnych mieszkań. Podziękował także senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu i posłowi Janowi Szewczakowi za prace nad ustawą, stwarzającą możliwości sięgania nie tylko po grunty samorządowe, ale również Skarbu Państwa czy kolei.

– Otwiera się dzięki temu szeroki rezerwuar gruntów, które możemy przeznaczyć na ten cel – powiedział prezydent miasta.

Po zakończeniu części oficjalnej przy nowo oddanych budynkach rozpoczął się piknik rodzinny z okazji Dnia Matki.

Galeria zdjęć