NOWE DROGI NA PODLASIU

Łączna kwota dofinansowania dla całego województwa w tym etapie to niemal 38 mln złotych.

Druga transza

Lubelszczyzna znalazła się na trzecim miejscu w kraju jeśli chodzi o rozdział środków. Podczas odprawy z wojewodami premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przekazał 500 mln zł wsparcia na remonty i budowę dróg lokalnych. Jest to druga transza na ten cel w tym roku. Wcześniej na drogi lokalne rząd rozdysponował 800 mln zł. Łącznie w tym roku na remonty i budowę dróg powiatowych i gminnych rząd przekaże 1,3 mld zł.

– Często są to gminy i powiaty, które nigdy nie uzyskiwały dotacji zewnętrznych. Typowym przykładem jest tu powiat parczewski i gmina Podedwórze. Środki trafiły tutaj na drogę od 3 lat zamkniętą dla ruchu, a niezwykle ważną, bo prowadząca do jednej z największych miejscowości tej najmniejszej gminy w Polsce – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek.

Konkretne działania

Warto zauważyć, jak szybko zapowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości przekładają się na konkretne działania. – Cieszę się, że jesteśmy w trybie realizacji raczej, niż w trybie ogłaszania pewnych rzeczy. Mieszkańcy oczekują realizacji konkretnych projektów, a w tym wypadku realizacji projektu remontu, budowy dróg. To, że państwo wojewodowie się tak świetnie spisali, że praktycznie w ciągu kilku tygodni zakończyli proces zbierania wszystkich wniosków, oceny potrzeb, mieli na uwadze gminy i powiaty, które nigdy wcześniej nie dostały środków na budowę dróg – za to chciałem bardzo podziękować. Za sprawną pracę, która przełoży się na wyższą jakość życia obywateli, na komfort, bezpieczeństwo. To jest bardzo dobra robota. Pokazujemy, że w ślad za słowem – mijają dwa miesiące – idą już czyny, konkrety – mówił po odprawie z wojewodami premier.

Inwestycje w regionie

W ramach programu w naszym regionie przebudowana zostanie m.in. ul. Piwonii w Parczewie a także droga powiatowa na odcinku Podedwórze – Zaliszcze. W Radzyniu Podlaskim zmodernizowane zostaną ulice Sitkowskiego, Bł. Męczenników Podlaskich i Podlaska. Wygodniej będzie się też podróżowało drogą gminną w Paszkach Dużych. Przebudowana zostanie również droga w miejscowości Lubiczyn (gm. Dębowa Kłoda) a także ul. Nadbrzeżna w Kodniu. W ramach programu dojdzie wreszcie do modernizacji ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej (na odcinku od posesji nr 11 do skrzyżowania z ul. Kopernika).

5 miliardów na drogi

Południowe Podlasie może oczywiście liczyć na znacznie więcej pieniędzy od państwa. Jesienią stworzony zostanie bowiem specjalny fundusz dróg lokalnych. Jego wartość ma wynieść około 5 miliardów złotych miliardów złotych – ponad 6 razy więcej niż w czasie rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i PSL. – Polska to nie tylko wielkie metropolie i arterie komunikacyjne pomiędzy nimi. My patrzymy na potrzeby rozwojowe właśnie Polski powiatowej – nazwijmy ją tak umownie – również z punktu widzenia doprowadzenia ciągów komunikacyjnych do tych dużych dróg ekspresowych, autostrad, do dróg krajowych. W taki sposób utworzy się całościowy system, gdzie te małe gminy, do tej pory często zaniedbywane, zapomniane, będą miały dużo lepszy dostęp do środków komunikacji publicznej, do inwestycji, w związku z tym do szans rozwojowych – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.