JUBILEUSZ I TRWAŁE RADZYŃSKIE PAMIĄTKI

W dniach 11-17 czerwca hucznie obchodzono Dni Radzynia Podlaskiego 2018.

Jubileusz

W bogatym programie imprez znalazły się między innymi: promocje nowości wydawniczych poświęconych Radzyniowi Podlaskiemu, warsztaty fotograficzne, wystawy fotografii Rozstrzygnięto „Konkurs Wiedzy o Radzyniu Podlaskim. Odbyła się ponadto również uroczysta sesja Rady Miasta, a po niej spotkanie – „Radzyńskie modrzewie – historia i legendy”. Najmłodsi mieszkańcy Radzynia Podlaskiego uczestniczyli w „Baśniowym spacerku” oraz w Dziecięcym Rajdzie Rowerowym. Radzyń pamiętał również o mieszkańcach, którzy zapłacili najwyższą cenę podczas II wojny światowej. Ich pamięci została poświęcona wystawa „Historie nie do zapomnienia” – Majdanek w fotografii Edwarda Hartwiga i Grzegorza Pawlaka.

W niedzielę 17 czerwca po mszy św. w kościele Świętej Trójcy sprawowanej pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Gurdy rozpoczął się finał obchodów 550-lecia Radzynia. Wzięli w nich udział m.in. senator Grzegorz Bierecki, poseł Jan Szewczak, podsekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki Jarosław Stawiarski oraz wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Burmistrz Jerzy Rębek odczytał list prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą 550-leciu Radzynia Podlaskiego. Po oficjalnych uroczystościach odbył się koncert „Zakochani w Radzyniu” oraz recital Roberta Janowskiego. Nie zabrakło okazałego tortu i fajerwerków.

Trwałe pamiątki

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie tylko uczestniczyli w obchodach doniosłego wydarzenia, ale postanowili pozostawić po nim trwały ślad. Jedną z nich jest pamiątkowa tablica, poświęconą 550-leciu Radzynia Podlaskiego.

Ukazały się również dwie publikacje. „Wielka historia małego miasta” autorstwa Anny Wasak zawiera wiele ważnych informacji o mieście i dużo ciekawostek. Autorka w niej m.in. dawnych właścicieli Radzynia, najważniejsze zabytki, wybrane wydarzenia z bogatej historii miasta oraz sławnych mieszkańców.

Drugą publikacją jest album „Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny, a stary pełen tajemnic”, łączący przeszłość miasta z jego teraźniejszością. Zawiera 82 grafiki starego Radzynia autorstwa Antoniny Bożym-Rotari oraz współczesne fotografi e Tomasza Młynarczyka. Znajdziemy w nim także obszerne kalendarium opracowane przez Arkadiusza Kulpę.

Na uwagę zasługuje twórczość i działania fotografa i działacza kultury radzyńskiej Tomasza Młynarczyka, autora wielu wystaw i publikacji, zwycięzcy konkursów międzynarodowych, artysty zakochanego w swoim mieście i regionie.