ADAM KRZYSZTOF ABRAMOWICZ RZECZNIKIEM MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORCÓW

Instytucja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, którego kadencja trwa 6 lat, jest jednym z filarów Konstytucji Biznesu, która weszła w życie w kwietniu br. Kandydaturę Adama Abramowicza na to stanowisko zgłosiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wcześniej uzyskał on pozytywne opinie od 4 reprezentatywnych organizacji pracodawców – Związku Rzemiosła Polskiego, Konfederacji „Lewiatan”, Związku Pracodawców Business Centre Club oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Adam Abramowicz ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu małych i średnich firm. Co ważne, przez wiele lat prowadził też własną działalność gospodarczą. Jestem przekonana, że jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie realnym wsparciem dla polskich firm, zwłaszcza tych średnich i małych. Stanowią one ponad 90 proc. prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i do tej pory nie miały dedykowanego rzecznika swoich interesów. Jednak podstawowym zadaniem rzecznika będzie wdrożenie Konstytucji Biznesu.– powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

A jak swoją rolę widzi Adam Abramowicz?

– Zasada „co nie jest zabronione, jest dozwolone”, zasada „domniemanej niewinności przedsiębiorcy”, zasada, że „wszystkie niezgodności, których nie da się wyjaśnić należy interpretować na rzecz przedsiębiorcy” oraz zasada „sprawności prawa” – to są cztery kardynalne zasady. Rzecznik będzie pilnował, aby wchodziły w życie, jeśli chodzi o życie administracji. Rzecznik też będzie mógł opiniować wszystkie ustawy, które dotyczą małej i średniej przedsiębiorczości. Obowiązkiem będzie kierowanie do rzecznika takich ustaw. Będzie mediatorem w sporach między przedsiębiorstwami a urzędami – powiedział w Radiu Maryja Adam Abramowicz, który po nominacji zrzekł się mandatu poselskiego i wystąpił z PiS. Po jego rezygnacji prawo do mandatu przechodzi na kolejnego kandydata z listy PiS z największą liczbą głosów w okręgu – Tomasza Zielińskiego z Tomaszowa Lubelskiego.

Adam Abramowicz prowadził własną działalność gospodarczą, był radnym Rady Miasta Biała Podlaska oraz posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, a w nim m.in. Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.