NA KOLEI PEŁNĄ PARĄ

Trwa przebudowa przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygranicznego odcinka nowego Jedwabnego Szlaku, w zakres której wchodzą m.in. modernizacja stacji Biała Podlaska, Małaszewicze, Terespol, budowa nowego przystanku Biała Podlaska Rozrządowa, wiaduktu przy ul. Lubelskiej, mostu nad rzeką Rudką, przejścia podziemnego na bialskiej stacji i przebudowa nawierzchni na 5 przejazdach kolejowo-drogowych. Co już zrobiono?

Biała Podlaska

Trwa przebudowa peronu drugiego i sieci trakcyjnej w obrębie stacji. Przejście podziemne jest już wykopane i toczy się tam obecnie zbrojenie ścian bocznych tunelu i schodów. Prowadzone są także prace torowe i ziemne w obrębie nowego przystanku Biała Podlaska Rozrządowa.

Małaszewicze

Po zdemontowaniu starej prowadzony jest montaż nowej sieci trakcyjnej. Zakończono budowę odcinka toru nr 1 i trwa demontaż toru nr 2. Na peronie pierwszym stawiane są nowe wiaty, zyskuje on też oświetlenie. Na peronie nr 2, po ukończeniu prac ziemnych, stawiane są ścianki peronowe.

Terespol

Toczą się prace torowe w obrębie stacji, demontaż peronów i sieci trakcyjnej, a także roboty rozbiórkowe przejścia podziemnego.

Przedstawiciele inwestora podkreślają wzorową współpracę z bialskim magistratem, który kosztem prawie 11 mln wybuduje m.in. wlot do tunelu z ronda przy ul. Lubelskiej, wlot na rondo przy ul. Winiarskiej oraz 700 m ul. Koncertowej. Po zakończeniu prac wartości ponad 555 mln zł, w połowie 2020, zwiększy się bezpieczeństwo bialczan i komfort podróżnych. Pociągi towarowe pojadą z szybkością 120 km/godz., osobowe zaś – 160 km/godz. Zwiększy się też przepustowość linii z 3,5 tys. do 5 tys. składów rocznie.