WIELKI PLAN DLA ROLNICTWA

Podczas spotkania z rolnikami Morawiecki mówił, że polskie rolnictwo i polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce.

Silne rolnictwo, silna gospodarka

– Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego, polskiego rolnictwa. (…) Polskie rolnictwo, polska wieś mają nie tylko ogromną przyszłość, ogromną szansę same być bardzo dobrze rozwinięte, ale mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział szef rządu. – Polska gospodarka, mając dobrych partnerów po stronie samorządów, może być silna polskim rolnictwem. Nie musimy sprzedawać naszych produktów po minimalnych marżach – zaznaczył.

Jak mówił Morawiecki, w najbliższym czasie rząd zaproponuje plan dla wsi, który będzie uwzględniał m.in. mechanizm stabilizacyjny cen w najbliższych latach.

– Nie zrobimy tego w ciągu miesiąca czy dwóch. To są zaniedbania wieloletnie. Ale będziemy do tego dążyć, żebyśmy kontraktowali poszczególne kategorie produktów odpowiednio wcześnie w procesie wegetacyjnym. Wiosną, dla owoców miękkich, a nie kiedy jest za późno – powiedział.

Stabilizacja cen

Jak mówił, odpowiedniej stabilizacji cen płodów rolnych nie da się osiągnąć szybko, ale „to jest nasze  zobowiązanie”.

Szef rządu zapowiadał także odbudowę państwowej interwencji w rolnictwie, która „jest niezbędna dla pewnej stabilizacji cenowej” i stworzenie specjalnej państwowej grupy produkcyjnej. Morawiecki zapowiedział także reformę ustawy o rolniczym handlu detalicznym, aby rolnicy łatwiej mogli sprzedawać własne wyroby.

– Jesteśmy po bardzo konkretnych ustaleniach i wkrótce, myślę, że we wrześniu-październiku, wdrożymy bardzo radykalną zmianę ustawy o rolniczym handlu detalicznym, gdzie będzie można sprzedawać w bardzo wielu punktach swoje wyroby, polskie wyroby rolnicze. Chcemy to ułatwiać – oświadczył Morawiecki.

Dopłata do paliwa

Premier przypomniał, że we wrześniu rząd utworzy fundusz w wysokości 5 mld zł na budowę dróg  lokalnych, „który w zasadniczy sposób zmieni i poprawi krajobraz dróg lokalnych w ciągu 2-3 lat”.

– Jak będziemy mieli po drugiej stronie dobrego gospodarza po wyborach samorządowych, w miastach, w sejmikach, to mogę złożyć deklarację, że na pewno będziemy kontynuowali duże inwestycje infrastrukturalne – dodał, wymieniając m.in. trasy S10 i S5. Morawiecki namawiał też do kupowania polskich produktów z kodem 590. – Niech patriotyzm gospodarczy wytycza naszą drogę do silniejszej Polski – podkreślał.

To nie jedyne udogodnienia, jakie rząd przewidział dla rolników. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że od przyszłego roku państwo będzie dopłacało 1 mld 180 mln zł do paliwa rolniczego. W trakcie posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi minister podkreślał, że w gospodarstwach rolnych „bardzo poważnym problemem są wysokie koszty prowadzenia produkcji rolniczej”. Jak mówił, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie gospodarstwa bez maszyn i urządzeń rolniczych, ciągników, które wymagają do napędu paliwa. – Odpowiadając na postulaty rolników, zostanie podniesiona ilość paliwa, do którego należy się zwrot akcyzy. To jest bardzo konkretna decyzja. Jest przygotowana odpowiednia ustawa – powiedział minister.

Wygląda na to, że wieloletnie zaniedbania poprzednich ekip, w końcu będą naprawione, a polskie rolnictwo mocno stanie na nogach.