MIESZKANIA PLUS – JEST USTAWA

W ramach programu rządowego Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej powstały trzy bloki, mieszkania zostały przekazane lokatorom, którzy obecnie je wykańczają. Wówczas w mediach pojawiła się lawina dezinformacji, o horrendalnych czynszach, fatalnym stanie lokali, braku możliwości wykupienia mieszkań na własność. Słowem – ludzie, którzy liczyli na własny kąt, zostali oszukani i nabici w przysłowiową butelkę. A cały program mieszkaniowy to „żałosna propaganda partii rządzącej”.

W ubiegłym tygodniu prezydent Dariusz Stefaniuk zorganizował konferencję prasową dla dziennikarzy oraz spotkanie z mieszkańcami, którzy skorzystali z programu Mieszkanie Plus. Obecni na spotkaniu wiceprezes BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński, oraz Magdalena Malinowska-Wójcika z departamentu mieszkalnictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyjaśnili nieporozumienia, jakie narosły w tej sprawie.

– Problem tkwi w tym, że macie za szybkiego prezydenta miasta – żartował Grzegorz Muszyński. – Wyprzedził on prace parlamentu. Parlament nie zdążył jeszcze uchwalić ustaw, a mieszkania już były gotowe. Tak naprawdę prezydentowi bardziej opłacałoby się poczekać do uchwalenia ustaw i dopiero oddać mieszkania we wrześniu, tuż przed wyborami. Ale w tym przypadku chodziło nie o interes wyborczy, a o jak najszybsze sprostanie oczekiwaniom mieszkańców – kontynuował Grzegorz Muszyński.

Zapisy określające warunki dojścia do własności oraz dopłaty do czynszów wkrótce wejdą w życie, po podpisaniu ich przez prezydenta Andrzeja Dudę. Bialscy lokatorzy, którzy skorzystali z oferty Mieszkanie Plus, już w sierpniu otrzymają propozycję umowy. Osoby chętne będą miały możliwość wykupienia mieszkania na własność, a jeżeli ich dochody będą zbyt niskie – otrzymają dopłaty do czynszów. W Białej Podlaskiej ze względu na niskie dochody większość lokatorów takie wsparcie otrzyma.

Przykładowo dla rodziny 2-osobowej dopłata wyniesie 183 zł, natomiast dla 5-osobowej – 270 zł. Dopłaty mają przysługiwać przez 15 lat, zaczną one być wypłacane począwszy od stycznia 2018 roku. Wyjaśniono również kwestie dotyczące wysokości czynszu. Jego stawka nie powinna przekraczać 800 zł, a w sytuacji uzyskania dopłaty może być nawet o połowę niższa.

– Program Mieszkanie Plus skierowany jest do osób, które do tej pory były pomijane w innych programach mieszkaniowych. Chodzi o 40 proc. naszego społeczeństwa w wieku od 25 do 40 roku życia, które ma za wysokie dochody, aby skorzystać z mieszkań komunalnych i za niskie, aby dostać kredyt w banku – podkreśla Magdalena Malinowska-Wójcicka z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Podczas spotkania Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej wyjaśnił, iż miasto podejmując tę inwestycję nic nie straciło. – Nie jest tak, jak twierdzą malkontenci, że miasto wyłożyło grunty i nic nie zyskało. Spółka ZGL otrzyma pieniądze za działkę po cenie rynkowej – powiedział Dariusz Stefaniuk.

Prezydent dodał również, że po zakończeniu wszystkich procedur związanych z tą inwestycją, miasto nie wyklucza budowy kolejnych mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.