POLSKA MARKA: ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA PODLASIE

Bialski Zespół Pieśni i Tańca Podlasie AWF wraz z Jazz Trio koncertowały już na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii. W ubiegłym roku odbył podróż do Ameryki Południowej, podczas której występował w Paragwaju, Argentynie i Brazylii. W dn. 11 – 22 lipca br. natomiast gościł na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Indonezji, wśród 15 zespołów z m.in. Nowej Zelndii, Meksyku, Bułgarii, Rumunii, Niemiec, Pakistanu i Chin.

– Podczas koncertów prezentowaliśmy naszą kulturę, folklor, tradycje. Każdy nasz koncert był przyjmowany entuzjastycznie. Nasi studenci byli dumni z bogactwa i różnorodności naszego dorobku kulturowego – mówi dr Marcin Bochenek, choreograf i kierownik artystyczny.

Przepiękne, bogato zdobione stroje, z charakterystyczną kolorystyką i wzornictwem, różnorodność brzmienia poszczególnych utworów muzycznych, gdzie energetyczne nuty przeplatają się z sentymentem i melancholią, w połączeniu z profesjonalną choreografią oraz dynamiką, akrobatyką i kunsztem młodych wysportowanych tancerzy wzbudzały ogromne zainteresowanie publiczności.

– Organizatorzy festiwalu zaskoczyli nas. Scena, oświetlenie, obsługa, przygotowanie do koncertów, cała otoczka tego wydarzenia – to wszystko było na najwyższym poziomie. W Polsce nie zdarza się nam tańczyć na takich scenach, a nasze koncerty nie wzbudzają u odbiorców aż takich emocji – dodaje dr Marcin Bochenek.

W roku 2016 ZPIT Podlasie otrzymał wniosek Rady Ekspertów certyfikat uprawniający do reprezentowania Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) w kraju i za granicą w okresie kolejnych 5 lat działalności. Wyjazdy na prestiżowe festiwale i spotkania folklorystyczne nobilitują i zobowiązują. Zespół ciągle doskonali swoje umiejętności, co owocuje wysokimi ocenami znawców oraz aplauzem publiczności.

Wyprawa na inny kontynent wymagała jak zawsze całej otoczki logistycznej. Zespół na festiwal do Indonezji musiał zabrać cztery komplety strojów ludowych (podlaskich, rzeszowskich, żywieckich i krakowskich) oraz instrumenty. Tancerze mimo wakacji nie odpoczywają, uczestniczą w warsztatach tanecznych, szlifują umiejętności, a tym samym przygotowują się do kolejnych koncertów.

– Na szczęście wspiera nas rektor Jerzy Sadowski oraz prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. Dlatego też transparenty uczelni i miasta są zawsze z nami podczas wyjazdów zagranicznych – mówi dr Marcin Bochenek.