KODEŃSKA MONSTRANCJA

W Kodniu, obchodzącym w roku bieżącym 500-lecie istnienia parafii, miały one szczególny charakter. W sobotę, po Apelu Maryjnym, o. Sebastian Wiśniewski poświęcił nową monstrancję. – Patrzymy oto na bardzo delikatny wizerunek Niepokalanej, pod której sercem pozostawiono miejsce na Najświętszy Sakrament. Artysta nawiązał do słów Ojca Świętego Jana Pawła II, który napisał w swej ostatniej encyklice, że Maryja jest pierwszą w historii świata monstrancją, najświętszym tabernakulum, w którym jest ukryty Jezus – powiedział kapłan. 

Tysiące wiernych uczestniczyło 14 i 15 sierpnia w obu podlaskich sanktuariach: w Leśnej Podlaskiej i w Kodniu w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tych dniach w 1920 r. na przedpolach Warszawy toczyła się jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata, decydująca o losach nie tylko ledwie co odrodzonej Polski, ale i Europy, w której niewielu dawało szanse Wojsku Polskiemu w starciu z najliczniejszą armią ówczesnej Europy: dokerzy angielscy nie chcieli ładować na statki broni i amunicji, zakupionej przez RP, rząd ewakuował się do Poznania, w stolicy z korpusu dyplomatycznego pozostał tylko nuncjusz. Dlatego zwycięstwo wojsk polskich określane jest często mianem Cudu nad Wisłą, przypisywanego wstawiennictwu Matki Boskiej.

Na Kalwarii Kodeńskiej o. Sebastian Wiśniewski poświęcił w sobotę monstrancję, wykonaną na wzór tej, która znajduje się w Fatimie. – To symboliczne pokazanie jedności katolickiej Europy – powiedział senator Grzegorz Bierecki, tłumacząc, dlaczego monstrancja, którą ofiarował na rzecz Sanktuarium jako wotum za życie żony, które podczas jej choroby zawierzył opiece Matki Bożej Kodeńskiej, wzorowana jest na monstrancji fatimskiej. Została ona wykonana, podobnie jak monstrancja fatimska, przez Mariusza Drapikowskiego ze srebra czystej próby, za pomocą odtworzonych w jego pracowni XVII-wiecznych technik złotniczych. – Marka Boska nie tylko prowadzi nas do Pana Jezusa, ale ukazuje nam Jezusa. W wielu sanktuariach maryjnych możemy znaleźć najczęściej wypisaną po łacinie inskrypcję, która oznacza: pokaż, żeś jest matką, okaż, żeś jest matką.

W języku łaciński monstrae znaczy pokazywać Monstrancja pochodzi od tego słowa. To naczynie liturgiczne, które służy nam do tego, abyśmy mogli patrzeć na Jezusa. To naczynie ma ukazywać nam Jezusa. Dzisiaj zostanie poświęcona monstrancja niezwykła, która ma kształt Matki Najświętszej, a jej korona nawiązuje do korony Matki Bożej Kodeńskiej. Monstrancja, naczynie do ukazywania Jezusa, które dzisiaj zostanie poświęcone, o kształcie Matki Najświętszej, jest niezwykle wymowna. Patrzymy oto na bardzo delikatny wizerunek Niepokalanej, pod której sercem pozostawiono miejsce na Najświętszy Sakrament. Artysta nawiązał do słów Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiedział, że Maryja jest pierwszą w historii świata monstrancją, najświętszym tabernakulum, w którym jest ukryty Jezus – mówił przed poświęceniem monstrancji o. Sebastian Wiśniewski.