PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ ZAPOMNIANYCH TERENÓW

– Lubelszczyzna jest i w najbliższych latach będzie wielkim placem budowy nie tylko takich dróg, jak obwodnica Puław czy za chwilę otwierane kolejne odcinki drogi S17, S12 – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia II etapu obwodnicy Puław w ciągu drogi ekspresowej S12, łączącej obwodnicę z węzłem Kurów na drodze z Warszawy do Lublina.

Naprawić zaniedbania poprzedników

Premier Morawiecki dodawał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zbudować również drogi, „których kompletnie nie było na mapach odziedziczonych przez poprzedników”, a więc rząd Platformy Obywatelskiej i PSL. – Chcemy przyciągnąć gminy, powiaty, które do tej pory były zaniedbane, do życia gospodarczego, społecznego – podkreślał premier. Jedną z kluczowych dróg jest trasa S19, wiodąca z Białegostoku przez całą Lubelszczyznę aż do Rzeszowa na Podkarpaciu. – To droga, którą nazywamy czasami kręgosłupem Polski wschodniej. Droga, która otworzy gospodarczo, handlowo całą Lubelszczyznę na północ, ale również na południe Europy. A więc stworzy nowe perspektywy rozwoju. Jest to droga, dla której mamy zabezpieczenie w naszym programie rozbudowy dróg krajowych i autostrad – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Wielki program

– To nasz wielki program infrastrukturalny i rozwoju dróg, rozwoju dróg lokalnych i rozwoju dróg szybkiego ruchu. Pokazujemy, że dla nas Polska Wschodnia jest jednym z kluczowych obszarów, w których będziemy inwestowali. Postrzegamy inwestycje w infrastrukturę nie jako wydatek, czy zbędny wydatek, ale jako najlepszą inwestycję w komfort życia mieszkańców, lepsze warunki bezpieczeństwa, zdrowia i oczywiście również zwiększenie ruchu turystycznego, zwiększenie możliwości rozwoju gospodarczego – dodał premier. Przypomnijmy, że kolejnym wielkim projektem rządu PiS będzie budowa autostrady A2 na odcinku Siedlce- -Biała Podlaska. Niedawno podpisano umowę dotyczącą przygotowania koncepcji programowej. Budowa będzie możliwa między innymi dzięki staraniom naszych parlamentarzystów – senatora Grzegorza Biereckiego i posła Jana Szewczaka, a także prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka. Podtrzymane zostały wcześniejsze zapowiedzi, wedle których do września tego roku utworzony zostanie specjalny fundusz na budowane wspólnie z samorządami drogi lokalne – ma on wynieść co najmniej 5 miliardów złotych.

Ruch także na kolei

Zapowiedziano również dalsze gigantyczne inwestycje w koleje na wschodzie Polski. – Dokonujemy największej w historii ostatnich przynajmniej 30 lat inwestycji w kolejnictwo, w drogi kolejowe, odbudowę zamkniętych i budowę nowych dróg kolejowych. Robimy to po to, żeby zwiększyć komfort, zwiększyć bezpieczeństwo, zmniejszyć również emisje, a więc zanieczyszczenie środowiska – stwierdził w Dęblinie Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślał, że zakończenie trwającej modernizacji linii kolejowej Warszawa-Lublin „znacząco skróci czas podróży” na tej trasie. Dodawał, że inwestycja pochłonie prawie 3 miliardy złotych i że rząd zabezpieczył te środki.