PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI NA POŁUDNIOWYM PODLASIU

– Cieszę się, że społeczność lokalna w aktywny sposób pokazała, jak można wziąć sprawę we własne ręce, jak współpraca między samorządem lokalnym i wsparciem środków z budżetu centralnego doprowadziła do odbudowania tej drogi – powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie otwarcia drogi Zaliszcze – Podedwórze.

Podedwórze jest jedną z najmniej ludnych gmin w Polsce. Właśnie w tej gminie 3 lata temu z powodu fatalnego stanu nawierzchni droga powiatowa nr 1615L na odcinku Zaliszcze – Podedwórze została przez poprzednią władzę zamknięta. Utrudniało to mieszkańcom dojazd do lekarza, urzędu gminy, apteki czy sklepu spożywczego. Musieli korzystać ze znacznie dłuższego objazdu o niewiele lepszej nawierzchni. Dzięki staraniu lokalnej społeczności samorząd otrzymał dofinansowanie na remont drogi z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej w wysokości 80% kosztów inwestycji, zamykającej się w kwocie 2,1 mln zł. Sami mieszkańcy gminy dołożyli ponad 30 tys. złotych do budowy tej drogi, co najlepiej uwidacznia, jak istotną jest dla nich ta inwestycja, której pozostałą cześć dofinansowało starostwo powiatowe oraz urząd gminy.

– Środki na budowę dróg, w takim zakresie jak teraz, wcześniej nie istniały. Te środki odzyskaliśmy z rąk przestępców podatkowych – podkreślił premier.

Po południu szef rządu spotkał się na Placu Wolności z mieszkańcami Radzynia Podlaskiego. – Wy jesteście autorami programu PiS – zwrócił się do zebranych Mateusz Morawiecki. – Nasze programy piszecie na setkach spotkań, w których uczestniczą tysiące ludzi, czy przysyłając nam swoje pomysły. Wasze propozycje bierzemy na serio. Program PiS, jak żaden w ciągu ostatnich 30 lat, jest właśnie dla miast takich jak Radzyń Podlaski, dla takich powiatów jak powiat radzyński, ponieważ odeszliśmy od polityki, która wspierała głównie wielkie miasta, wdrożyliśmy rozwiązania społeczne, infrastrukturalne, które mają służyć małym miejscowościom i terenom wiejskim.

Premier podkreślił, że choć potrafi współpracować z różnymi środowiskami, to „najlepiej współpracuje się z tymi, którzy najlepiej rozumieją problemy, tak jak obecny burmistrz Jerzy Rębek”. Przypomniał też dotychczasową współpracę miasta z rządem.

– Już przekazaliśmy 4 mln zł na drogę w Radzyniu (Sitkowskiego – Błogosławionych Męczenników Podlaskich – Podlaska) i na Pałac Potockich. Dotrzymujemy słowa – tak działamy w rządzie i tak będziemy działać w samorządzie. Chcemy to obiecać i wspólnie z wami, w dobrej współpracy między rządem a samorządem – miastem i powiatem zbudujemy Lubelszczyznę, Polskę, silniejszą, szczęśliwszą, bardziej zasobną i bardziej dumną – powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że w radzyńskim kościele ślub brał książę Jerzy Adam Czartoryski, który był nazywany „niekoronowanym królem Polski”. – U schyłku swego życia powiedział tak: „W swoim życiu znałem tylko dwie parte: polską i antypolską”. My na pewno jesteśmy partią polską, nasz program jest tak zbudowany, żeby wszystkie sukcesy przekładać na los zwykłego człowieka. Czy chodzi o wymiar sprawiedliwości, który reformujemy, czy programy dla samorządów, a są to: termomodernizacja (ocieplenie budynków), domy seniora, otwarte strefy aktywności (pan burmistrz, który jest dobrym gospodarzem tej ziemi, obiecał, że w Radzyniu takie będą), szybki internet dla młodzieży i dla starszych, w zakresie komunikacji – drogi lokalne. Podobnie rewitalizacja waszego pięknego miasta – odnowienie, nadanie mu charakteru bardziej historycznego, turystycznego, żeby było czuć, że Radzyń Podlaski ma przed sobą, wielką wspaniałą przyszłość. Bo ma wielką, wspaniałą przyszłość – zakończył premier