DOBRA PERSPEKTYWA PRZED WYBORAMI PARLAMENTARNYMI

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w sejmiku województwa lubelskiego 18 mandatów, z czego 3 w naszym regionie, czyli bezwzględną większość, pozwalającą na samodzielne rządy (po 7 mandatów otrzymają KO i PSL, a 1 – SLD). Podobnie będzie w województwach: podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, małopolskim i łódzkim. To w dużej mierze efekt zapowiadanej i realizowanej przez rząd strategii zrównoważonego rozwoju kraju. Warto dodać, że w pozostałych województwach tylko w woj. pomorskim KO uzyskała większość, pozwalającą na samodzielne rządy. Jak głosowaliśmy na Południowym Podlasiu?

Biała Podlaska

Prezydentem Białej Podlaskiej w II turze wybranym został Michał Litwiniuk, reprezentujący Koalicję Obywatelską, pokonując dotychczasowego włodarza Dariusza Stefaniuka. W Radzie Miasta 11 przedstawicieli mieć będzie PiS, który w ubiegłej kadencji miał 10 radnych, 9 KO, a 3 – Biała Samorządowa.

Radzyń Podlaski

Burmistrzem Radzynia Podlaskiego został na kolejną kadencję Jerzy Rębek. W radzie miasta zasiądzie 9 reprezentantów PiS, o jednego więcej niż w ubiegłej kadencji, 4 – Radzyń Moje Miasto i po jednym z Komitetu Wyborczego Wyborców i Radzyńskiego Porozumienia Samorządowego. W radzie nie będzie żadnego radnego z RASiL oraz Radzyńskiego Forum Samorządowego.

Parczew

Na stanowisku burmistrza Parczewa pozostanie Paweł Kędracki. Radę Miasta tworzyć będzie 6 radnych PiS, czyli dwa razy więcej niż w kadencji 2014 – 2018, 5 z PSL, 3 z Forum Samorządowego Powiatu Parczewskiego oraz 1 radny z KWW Barbary Bloch.

Międzyrzec Podlaski

Funkcję burmistrza Międzyrzeca ponownie sprawować będzie Zbigniew Kot. W Radzie Miasta zasiądzie 13 przedstawicieli KW Zbigniew Kot i 2 przedstawicieli PiS.

Terespol

Burmistrzem Terespola w nadchodzącej kadencji pozostanie popierany przez PiS Jacek Danieluk, który już w I turze uzyskał 68% głosów. Do Rady Miasta weszło 10 przedstawicieli Porozumienia Samorządowego Terespola, 3 reprezentantów mieć będzie Nasze Miasto Terespol, a 2 – Terespol Razem.

Rady Powiatów

W poprzednich latach wybory do rad powiatów wygrywało PSL. W wyborach minionych zwyciężyło tylko w Powiecie Bialskim, tracąc 1 mandat wobec wcześniejszego stanu posiadania. W powiatach Radzyńskim i Parczewskim zwyciężyło PiS. Spośród 23 mandatów w Powiecie Bialskim 12 otrzyma PSL, o jeden mniej niż w minionej kadencji, 8 PiS, czyli o jednego więcej i 3 Porozumienie Samorządowe.

W Radzie Powiatu Radzyńskiego zasiądzie 9 reprezentantów PiS, o 3 więcej niż dotychczas, 5 z PSL, które miało wcześniej 9 radnych, po dwóch z RaSIL- -u i KW „Nasz Powiat” oraz jeden z Kukiz’ 15.

Do Rady Powiatu Parczewskiego PiS wprowadził 6 przedstawicieli (miał 3), PSL – 4 (wcześniej 6 mandatów), Forum Samorządowe Powiatu Parczewskiego – 3 i po 1 – Samorządowa Inicjatywa Społeczna i Ziemia Parczewska.

W wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej zwyciężył kandydat koalicji lewicowo-liberalnej Michał Litwiniuk, choć dotychczasowy prezydent Dariusz Stefaniuk uzyskał w II turze więcej głosów niż 4 lata wcześniej, a Prawo i Sprawiedliwość w Powiecie Bialskim niemal podwoiło liczbę swoich wyborców (z 9332 głosów w 2014 do 18106 głosów w 2018).

– Nie mogę ustosunkować się do nowego prezydenta, ponieważ nie znam jego programu. Michał Litwiniuk nie przedstawił go bowiem w trakcie kampanii wyborczej – powiedział senator Grzegorz Bierecki.