OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Biała Podlaska

Bialskie uroczystości zainauguruje w sobotę 10 listopada Koncert dla Niepodległej, który rozpocznie się w auli ROBiR (ul. Akademicka 2) o godz. 18. W niedzielę 11 listopada po mszy św. w intencji Ojczyzny o godz. 10 w kościele Narodzenia NMP, bialczanie przemaszerują na Plac Wolności, gdzie po części oficjalnej wręczone zostaną medale „Pro Patria” i odbędzie się Niepodległościowy Apel Pamięci. O godz. 16 na skwerze przy Urzędzie Miasta odsłonięty i poświęcony będzie pomnik „Odrodzenia Ojczyzny”, a następnie program artystyczny. Przygotowany przez seniorów z Grupy Wokalnej „Ave”. O godz. 18 w Galerii Podlaskiej (ul. Warszawska 12) otwarta zostanie wystawa ze zbiorów dr. Szczepana Kalinowskiego „Marszałek Piłsudski w karykaturze i na plakacie”. Od 11 listopada w Galerii Lokomotywa (hol dworca przy ul. Stacyjnej 1) oglądać można również wystawę „Rok 1918 – Odzyskanie Niepodległości”. Przygotowaną przez Ośrodek Karta. W poniedziałek 12 listopada o godz. 11 w Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej (ul. Brzeska 1) odbędzie się wernisaż wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Gościem honorowym będzie córka Rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. Wystawę można będzie oglądać w godzinach pracy biblioteki do 20 grudnia br.

Radzyń Podlaski

W sobotę 10 listopada o godz. 18 w hali widowiskowo – sportowej ZSP (ul. Generała Sikorskiego 15) odbędzie się koncert patriotyczny p.t. „Popiół i diament”, a o godz. 21 na ul. Grobla Paradna – „Ognie nieodległości”. W niedzielę 11 listopada po mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy o godz. 10.30 zgromadzeni przemaszerują na Plac Wolności, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości rozpocznie się oficjalna część uroczystości. O godz. 13 w Radzyńskim Ośrodku Kultury prof. Dariusz Magier wygłosi wykład, a część artystyczną zaprezentują uczniowi SP Nr 1.

Parczew

Również w sobotę koncertem „Niepodległość niejedni ma imię – historia Polski pieśnią pisana” w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego rozpoczną się uroczystości w Parczewie. Od godz. 17 wystąpią: Katarzyna Góras Trio, Klaudia Drożdżyk oraz Ewa Mierzwińska i Andrzej Smogór, soliści Operetki Śląskiej. Po koncercie zapłonie Ogień Niepodległości – będący symbolem narodowej jedności obywateli Rzeczypospolitej niezależnie od poglądów politycznych, wyznawanych religii, wykształcenia i stopnia zamożności. W niedzielę o godz. 10.50 parczewianie złożą kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, a pół godziny później – pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 12 w Bazylice Mniejszej rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów lubelskiej Filharmonii.

Terespol

Uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 17 w Liceum Akademickim (ul. Wojska Polskiego 88). Po okolicznościowym referacie historycznym odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Śpiewaczym ,,Echo Polesia" i chórem Corda Vox, a wieczór zakończy koncert ,,Wolność jest w nas” w wykonaniu zespołu Silk i solistów: Justyny Maleńczuk, Małgorzaty Oleszczuk i Janusza Maleńczuka. W niedzielę 11 listopada po mszy św. za Ojczyznę w kościele pw. Świętej Trójcy odsłonięta zostanie tablica 100-leciu Odzyskania Niepodległości i kamień poświęcony pamięci gen. Franciszka Krajowskiego, a pod pomnikiem Niepodległości i 300-lecia Terespola złożone zostaną wieńce. O godz. 12 w terespolskiej Prochowni otwarta zostanie wystawa poświęcona gen. Franciszkowi Krajowskiemu, a o godz. 18.30 w restauracji Galeria Smaków (ul. Wojska Polskiego 132) wyświetlony zostanie fi lm „Ciosy”.

Międzyrzec Podlaski

W sobotę w Parku Potockich trwać będzie w godz. 9-13 Piknik Historyczny, a o godz. 14 rozpocznie się inscenizacja „Międzyrzec 1918 – Krwawe Dni”. W niedzielę po mszy św. w kościele św. Mikołaja o godz. 13.30 wmurowana zostanie pod Pomnikiem Bohaterów Miasta kapsuła czasu, a na cmentarzu przy ul. Brzeskiej – odsłonięcie pomnika i Apel Poległych. Niedzielne uroczystości zakończy o godz. 15 w Parku Potockich Rodzinny Bieg Niepodległości. W środę 14 listopada o godz. 17 w Galerii Es otwarta zostanie wystawa „Józef Piłsudski – Twórca Niepodległej”, w czwartek również o godz. 17 rozpocznie się w sali koncertowej koncert przygotowany przez uczniów Szkoły Muzycznej.

Kodeń

Kodeńskie uroczystości zainauguruje w niedzielę o godz. 15.30 msza św. w kościele pw. Św. Anny, po której na Rynku odsłonięty zostanie odbudowany przez mieszkańców pomnik Odzyskania Niepodległości, który – wzniesiony w 1928 r. – został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu rozebrany przez władze PRL. Uroczystości zakończy wieczornica w Gminnym Centrum Kultury.

Okolicznościowe uroczystości odbędą się również w innych miejscowościach naszego regionu, m.in. w Rokitnie, Krzewicy i Neplach.