GIGANTYCZNA SKALA WYŁUDZEŃ VAT

Złożone przez prof. Chojna-Duch zeznania przed komisją śledczą ds. VAT obnażyły sposób funkcjonowania polityki fiskalnej rządu Donalda Tuska.

– Lepiej być przyzwoitym. Lepiej powiedzieć co pamiętam, a pamiętałam dużo. 10 lat to nie jest długi okres. Pewne rzeczy mnie na tyle raziły, że je zapamiętałam. Zachowałam notatki z tego okresu, bo wydawało mi się, że pytania będą. Bo to co się wówczas działo nie było to typowe dla urzędu – podkreślała była wiceminister finansów.

Pytana, czy niewydolność systemu pobierania podatku VAT była efektem celowego działania lub lekkomyślności, odpowiedziała, że nie da się tego jednoznacznie sklasyfikować.

– Kompleksowe rozszczelnienie następowało. To dotyczyło nie tylko prawa krajowego, ale też wspólnotowego i orzekania przez TSUE. Powodowało to chaos, a w chaosie oszuści zawsze łatwiej sobie radzą niż w przejrzystym jasnym systemie. Cały system, od początku do końca, był nieprzejrzysty – stwierdziła gość Telewizji wPolsce.pl

Podkreślała, że sygnały, które świadczyły o tym, że pieniądze z podatku VAT nie będą docierać do budżetu pojawiały się wcześniej. Jednak jej uwagi były ignorowane. Swoją rolę w tym odegrali minister Sławomir Nowak i poseł Janusz Palikot.

– Zwracałam uwagę na problem w różnych fazach cyklu legislacyjnego. I w ministerstwie i w kancelarii u pana ministra Nowaka. Ale w momencie jak otrzymałam od niego pismo mówiące, że musimy przyjąć wersję, którą ustalono z posłem Palikotem i doradcami podatkowymi, to to nie było już przeze mnie aprobowane ponieważ odpowiedzialność ponosiłam ja, a nie pan minister Nowak. Podział kompetencji był jednoznaczny, był imienny – akcentowała profesor.

Odniosła się także do powołania komisji śledczej ds. VAT. Przypomniała, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego podatku są faktem.

– Są fakty. Jak obliczano zarówno w Komisji Europejskiej i instytucjach, które zajmują się analizami, to występowały bardzo poważne wyłudzenia i szkody dla budżetu. 260 miliardów złotych w ciągu tego okresu, to jest niezwykła suma. To jest jednoroczny budżet Polski. Polska była jednym z krajów, który miał największą lukę w stosunku do PKB – mówiła ekspert.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego. W ocenie gościa Telewizji wPolsce.pl tzw. afera KNF wymaga wyjaśnień.

– Dobrze, że do wyjaśnienia został zatrzymany pan przewodniczący Chrzanowski. Zobaczymy jakich udzieli wyjaśnień, jakie będą skutki tego zatrzymania. Poziom demoralizacji i cynizmu po drugiej stronie jest bardzo duży. Z jednej strony bank, który ma problemy, a z drugiej strony KNF i przewodniczący BFG Sokal stara się ułatwić wyprostowanie sytuacji finansowej. Być może okazuje się, że nie było to zgodne z prawe. Dlatego musi to być wyjaśnione – zauważa prof. Elżbieta Chojna-Duch.