Zdegradowana „za politykę”

Po wyborach samorządowych Gabriela Bielińska przestała pełnić funkcję zastępcy kierownika biura Bialskiego Centrum Kultury oraz prowadzić program „Blisko Ciebie Kultura”, który emitowany był na antenie TV Wschód, ale wszystkie merytoryczne decyzje dotyczące jego powstawania zapadały w BCK. Powody jej degradacji ujawniła „Wspólnota bialska” w opublikowanym stenogramie nagranej przez nią rozmowy z dyr. BCK Zbigniewem Kapelą.

Na pytanie czyją decyzją przestała pełnić wspomniane funkcje Gabriela Bielińska słyszy w odpowiedzi: Nie, nie musisz wiedzieć, w każdym razie tak jest. Takie są konsekwencje mieszania się do polityki (…) W konsekwencji będziesz miała zmieniony zakres obowiązków i w konsekwencji nie będziesz też zastępcą. To też jest decyzja odgórna. Tak, tak to wygląda.

Dyrektor odmawia też podwładnej udzielenia pisemnego uzasadnienia. – Ja się nie będę z tobą handryczyć. Ja ci nie będę tego uzasadniał, zdejmuję cię z programu i wszystko. Jak się będziesz szarpać z władzą, to cię wywalą z roboty – mówi Zbigniew Kapela.

Tymczasem art. 183a kodeksu pracy zakazuje dyskryminacji bezpośredniej lub pośredniej za poglądy polityczne. Zakaz dyskryminacji obejmuje wszystkie etapy stosunku pracy, tj. zarówno nawiązanie, trwanie, jak i zakończenie stosunku pracy.

Na stwierdzenie Gabrieli Bielińskiej, że nie angażowała się w żaden widoczny sposób w kampanię wyborczą dyrektor odpowiada: To nie jest moja ocena.