Ruszyły zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”

„Z ziemi podlaskiej” to fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o poświęceniu tysięcy unickich rodzin, które w drugiej połowie XIX wieku na południowym Podlasiu cierpiały niewyobrażalne z dzisiejszej perspektywy męki z rąk żołnierzy carskich i kozackich sotni. Film z jednej strony przypomina historię męczeństwa podlaskich unitów, ze szczególnym naciskiem na błogosławionych przez Jana Pawła II trzynastu mężczyzn zamordowanych przed swoim kościołem w Pratulinie w styczniu 1874 roku, a z drugiej będzie opowieścią o współczesnych mieszkańcach pięknej nadbużańskiej krainy, cechujących się wartościami i etosem, który tak trudno znaleźć w dzisiejszym świecie.

23 stycznia w Pratulinie obchodzone jest Wspomnienie Męczeństwa Unitów Podlaskich, którzy w 1874 roku zostali zamordowani za wiarę przed własną świątynią przez carskich żołnierzy. Pamięć o męczennikach jest kultywowana przez mieszkańców Pratulina i okolicznych wsi, przekazujących opowieść o bohaterstwie trzynastu mężczyzn, którzy przed niemal półtora wiekiem oddali swoje życie w imię wyższej sprawy.

Tegoroczna uroczystość w Pratulinie była wyjątkowa, ponieważ tego dnia rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Reżyserem obrazu jest Michał Muzyczuk.

Więcej o filmie, kulisach jego powstawania oraz ciekawostek na Facebooku.