Muzeum powiększyło zbiory

Na wschodniej granicy służby celne robią wszystko, aby przez unijną granicę nie „przeciekała” kontrabanda. Mimo, że pomysłowość osób przekraczających granicę bardzo często zadziwia, odpowiednio wyszkoleni ludzi i środki techniczne pozwalają na skuteczne „uszczelnienie” granicy.

Ze statystyk służb granicznych wynika, iż najczęściej przemycane są papierosy, natomiast drugie miejsce zajmują przedmioty zabytkowe i kolekcjonerskie. W ubiegłym tygodniu Lubelska Służba Celno-Skarbowa kolejny raz przekazała bialskiemu muzeum cenne przedmioty zatrzymane na granicy.

– Muzeum Południowego Podlasia otrzymało z lubelskiej izby agencji skarbowej ponad 200 zabytkowych przedmiotów, zatrzymanych podczas przemytów na granicy wschodniej. Wśród przekazanych obiektów są dwie ikony, monety kolekcjonerskie, odznaczenia wojskowe, medale z zawodów sportowych z lat 30. XX w. i niemieckie aparaty fotograficzne z lat 30. XX w. Zanim przedmioty te trafi ą na wystawę będą musiały być skatalogowane i opracowane naukowo – mówi dyrektor Violetta Jarząbkowska.

W bialskim muzeum trwa remont głównego budynku. Po ukończeniu prac ekspozycje będą jeszcze bardzie atrakcyjne dla odbiorców.

– Już w tym roku będziemy realizowali nowe wystawy stałe ze zbiorów własnych Muzeum Południowego Podlasia: archeologiczną, historyczną, etnograficzną, wystawę malarstwa i ikon – zapowiada dyrektor Jarząbkowska.

Największy zbiór ikon w Polsce

Słowo „ikona” (eikon) w języku greckim oznacza: obraz, portret, wizerunek. W sztuce tym mianem określa się obrazy sakralne charakterystyczne dla chrześcijańskich kościołów obrządku wschodniego. Najczęściej przedstawiają Chrystusa, Jego mękę, Matkę Bożą, świętych oraz sceny z ich życia. Malarstwo ikonowe to wytwór kontemplacji, duchowości i przeżyć religijnych. Zdecydowana większość ikon jakie posiada Muzeum Południowego Podlasia pochodzi z przemytu zza wschodniej granicy. Biała Podlaska jest największym miastem przy granicy polsko-białoruskiej. W zbiorach muzeum są obrazy powstałe od XVII do początku XX wieku. W kolekcji znajdują się ikony pisane tradycyjną techniką, czyli na desce, jak również ikony metalowe oraz szaty i księgi liturgiczne.

– Muzea w Polsce organizują wystawy ikon z własnych zbiorów bądź ze zbiorów wypożyczanych z innych placówek muzealnych. Bialskie muzeum wielokrotnie prezentowało ikony w innych muzeach na terenie całego kraju – mówi dyrektor Jarząbkowska.