Południowe Podlasie pobiegnie Tropem Wilczym

Już po raz VII Polacy będą mogli wziąć udział w Biegu Tropem Wilczym. W ten sposób chętni oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym, którzy, często nie szczędząc życia, z bronią w ręku walczyli o Wolną Polskę. Historia "wyklętych batalionów", ściśle związana jest także z Południowym Podlasiem. To między innymi na naszych ziemiach działali leśni chłopcu z oddziałów "Zapory".   

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Uczestnicy mają do przebiegnięcia dystans 1963 metrów, co jest symbolicznym upamiętnieniem daty egzekucji ostatniego z "Żołnierzy Wyklętych", Józefa Franczaka "Lalka". Wiele wskazuje na to, że tegoroczny bieg będzie rekordowym pod względem frekwencji. 

W całej Polsce, start Biegu planowany jest na godzinę 13. 

Na Południowym Podlasiu szczególnie okazale zapowiadają się uroczystości w Parczewie i Kodniu. W tej ostatniej miejscowości bieg poprzedzi msza święta w tamtejszym sanktuarium, która odbędzie się o godzinie 12. Po oddaniu hołdu "Wyklętym" kodeńscy ojcowie zapowiadają wspólne pokrzepienie przy ognisku.