Piękne święto kobiecości. W Białej Podlaskiej odbył się X Sejmik Kobiet

Wśród gości zaproszonych na spotkanie znaleźli się m.in.: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniuk, starosta bialski Mariusz Filipiuk wraz ze swoim zastępca Januszem Skólimowskim, zastępca dyrektora Biura Organizacji i Kadr LUW Małgorzata Bogusz oraz przedstawiciele bialskich samorządów.
 
– Dziś szczególnie okazujemy szacunek i cześć naszym kobietom. Kobietom polskim, które są wyjątkowe: żony, matki, babcie, od których zależy bardzo wiele w każdym domu. Są to osoby, które bardzo często poświęcają siebie, poświęcają swoje życie, swoje marzenia, by przekazać i wpoić dzieciom i wnukom jak najlepsze wychowanie, jak najlepsze wartości i za to serdecznie chciałbym podziękować – powiedział wicewojewoda.
 
– Dziękuję za zaproszenie na ten jubileuszowy sejmik. Z okazji tego wspaniałego święta, pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia, żeby polska kobieta, tak jak przez dziesiątki lat, była wzorem do naśladowania również dla innych państw. Bardzo się cieszę, że żyjemy tutaj, w kulturze środkowoeuropejskiej gdzie nadal, dzięki mentalności ludzi, bardzo cenimy i szanujemy wszystkie panie – od tych najmłodszych do tych najstarszych. W tej części Europy, gdzie jednak wychowanie nakazuje nam ustąpić  miejsca każdej kobiecie w każdym miejscu, czy to w kościele, czy to w środkach komunikacji publicznej – podkreślił Gmitruczuk.
 
– Bardzo się cieszę, że w ubiegłym roku zdecydowano wszystkie aktywne kobiety, członkinie kół gospodyń wiejskich, wspomóc w ich działalności, która kultywuje piękne lokalne tradycje, tradycje wyróżniającą nas Podlasiaków z kultury lubelskiej poprzez rejestrację i pomoc finansową. Gorąco zachęcam, aby włączać się w nurt kół gospodyń wiejskich, które stanowią centrum kultury na naszych małych podlaskich wsiach. Życzę zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz szacunku, jaki się należy tym, które są piastunkami ogniska domowego – dodał.
 
Podczas spotkania uczestniczki mogły skorzystać z porad konsultantek kosmetycznych, nabyć wyroby rękodzielnicze, biżuterię oraz spróbować tradycyjnych wyrobów z Kodnia. Natomiast przedstawiciel ARiMR przedstawił ważne kwestie dotyczące funkcjonowania kół gospodyń wiejskich. Wydarzenie umilały występy artystyczne lokalnych zespołów.