Wielkie święto kultury w Radzyniu

Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja 2019 r. na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak. Staną na nim stoiska targowe, gdzie twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy i rękodzielnicy będą wystawiać własne wyroby. Ponadto powstanie scena, na której odbędzie się właśnie Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej, a także – na finał imprezy – wystąpi zespół Rokiczanka. Partnerami wydarzenia są: Miasto Radzyń Podlaski, Gmina Radzyń Podlaski i Powiat Radzyński.

– Celem przeglądu jest inspirowanie i kultywowanie amatorskiej twórczości artystycznej oraz tradycji regionalnej, a także umożliwienie spotkania wykonawców z terenu całego kraju w celu nawiązania kontaktów, wymiany repertuaru oraz zaprezentowania starych, zapomnianych piosenek i przyśpiewek ludowych – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK i pomysłodawca jarmarku. Ponadto organizatorzy pragną promować alternatywne formy spędzania czasu wolnego oraz integrować mieszkańców miasta i gminy Radzyń Podlaski oraz powiatu radzyńskiego.

W przeglądzie mogą brać udział amatorzy z całego kraju, wykonawcy piosenek i przyśpiewek ludowych, reprezentujący instytucje kultury, przedszkola, szkoły, organizacje młodzieżowe i senioralne (zarówno soliści jak i zespoły). Każdy uczestnik przeglądu prezentuje co najmniej dwie piosenki lub przyśpiewki ludowe, tak by łączny czas występu nie przekroczył 10 minut.

Warunkiem uczestnictwa w przeglądzie jest czytelne i dokładne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz dostarczenie go do Radzyńskiego Ośrodka Kultury (21-300 Radzyń Podlaski, ul. Jana Pawła II 4) pocztą tradycyjną, osobiście lub drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected] w nieprzekraczalnym terminie do 20 kwietnia 2019 r. Szczegółowy regulamin przeglądu wraz z kartą zgłoszenia dostępny jest na stronie internetowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury – www.rokradzyn.pl

**

Kozirynek to jedna z dawnych nazw obecnego Radzynia – lub jego części. Nazwa wdzięczna, dźwięczna, trochę zabawna – może przez dalekie wprawdzie, ale skojarzenie z miejscowością, gdzie „kozy kują”, może z targiem, na którym królują te budzące sympatię i pożyteczne, a mało wymagające zwierzęta.

Na pewno nazwa odwołuje się do dawnej historii Radzynia – jego początków. Być może chodzi o pierwszego, już zapomnianego właściciela włości, niejakiego Kozietułę; być może o fakt, że istniał tu żywy ośrodek targowy, ponieważ tędy przebiegał ruchliwy szlak, którym przeganiano bydło z Podola i Rusi w kierunku Łukowa. Prawdopodobnie dlatego wieś Białka Niżna założona w tym miejscu przez Mikołaja Cebulkę w 1420 r. z czasem zmieniła nazwę na Kozirynek. I choć założone po sąsiedzku przez Grota z Ostrowa miasto stało się odrębnym organizmem i z czasem nazwano je Radzyń – nazwa Kozirynek funkcjonowała w dokumentach do końca XV w. Jako nazwa dzielnicy miasta używana jest po czasy współczesne i choć obecnie na określenie konkretnego miejsca przywołujemy raczej ulice, Kozirynek nie został zapomniany.

Warto dodać, że w średniowieczu „Radzyń alias Kozirynek” miał rynek w centrum obecnego miasta – między ulicami Ostrowiecką i Warszawską oraz budynkiem Starostwa Powiatowego i kościołem Świętej Trójcy, gdzie planowana jest nasza impreza.

Nazwa ta ma na sobie patynę wieków, odwołuje się do źródeł naszego miasta, prowokuje do poznawania jego historii – bogatej i niekiedy niezwykle zagmatwanej.