Rząd PiS z nową „piątką” dla polskiej wsi

Rolnicza „piątka” została ogłoszona przez przedstawicieli partii rządzącej w czasie konwencji, która odbyła się w Kadzidle koło Ostrołęki. Najważniejszym punktem spotkania było wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który przedstawił nową ofertę dla polskich rolników – system dopłat dla hodowców, wsparcie dla producentów żywności czy młodych ludzi, chcących pozostać na wsi i pracować na roli.

Ogromny potencjał

– Polskie rolnictwo to ogromny potencjał, polskie rolnictwo to w szczególności zupełnie wyjątkowy w Europie potencjał odnoszący się do mniejszych i średnich gospodarstw, takich, które mogą produkować zdrową żywność – w sposób naturalny, której dzisiejsza Polska i Europa potrzebuje – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Lider PiS przekonywał, że aby zrealizować dobry program dla polskiej wsi, ugrupowaniu potrzebne jest wsparcie – także wyborcze. Jarosław Kaczyński podkreślał tu wagę najbliższych, majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. – Wybory te są ważne same przez się, są ważne jako swego rodzaju pierwsza tura wyborów w 2019 r., które zdecydują o przyszłości Polski być może na bardzo wiele lat.

Wybory dla polskiej wsi

– Zastanawiacie się, po co głosować w tych wyborach majowych do PE. Właściwe pytanie, które trzeba sobie zadać nie brzmi „po co?”, tylko „dla kogo?”. Dla kogo trzeba pójść głosować w tych majowych wyborach? Trzeba pójść dla was, dla polskich rolników, dla polskiej wsi, dla dobrego rozwoju polskiej wsi – kontynuował ten wątek premier Mateusz Morawiecki. – Ogromna część prawodawstwa jest wymyślana w Brukseli, dzisiaj jesteśmy częścią UE, stamtąd przyjmujemy prawo, dlatego trzeba głosować na takich przedstawicieli, którzy zadbają o to, żeby polskie prawo, które jest przyjmowane i niejako wzmacniane dodatkowo przez prawo europejskie było jak najlepsze – dodawał szef rządu.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział z kolei rozszerzenie systemu oznaczania i notyfikacji polskiej żywności.

– Wszystkie produkty które będą możliwe do oznakowania, będą znakowane flagą, tak by każdy konsument widział, że są to produkty krajowe – stwierdził Ardanowski.

„Piątka” Prawa i Sprawiedliwości dla polskich rolników

1. Większa pula na rolnictwo

Rząd będzie zabiegał, by zwiększyć skromną pulę środków europejskich, wynegocjowanych przez ekipę PO-PSL. „To nie żadna łaska, to absolutna konieczność” – powiedział Jarosław Kaczyński.

2. Najwięcej na PROW

Polska ma dostać najwięcej ze wszystkich państw Unii w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Trzeba zlikwidować obecną dyskryminację, gdy dopłaty na hektar wynoszą mniej, niż w innych państwach U.E.

3. Więcej dla małych i średnich

Obecnie 80 procent europejskich środków przypada wielkim gospodarstwom rolnym a tylko 20 proc. tym małym i średnim. PiS chce inaczej skierować ten strumień, wspomagając gospodarstwa rodzinne.

4. Dopłaty do tuczników i krów

Ze środków unijnych wsparte zostaną gospodarstwa produkujące żywność z własnego chowu, w oparciu o własną pasze. Dopłata ma wynosić minimum 100 zł od tucznika i 500 zł od krowy.

5. Dla producentów i młodych

System certyfikacji i wparcia finansowego ma pomóc producentom żywności sprzedawanej lokalnie. 150 tys. zł bezzwrotnej pomocy dla rolnika do 40. roku życia przejmującego gospodarstwo.