Sportowcy ze wsparciem od marszałka

Jak podkreślają urzędnicy, celem realizowanego przez samorząd województwa programu stypendialnego dla sportowców z Lubelszczyzny jest udzielenie wsparcia finansowego szczególnie młodym i perspektywicznym sportowcom uprawiającym sporty oraz konkurencje olimpijskie i paraolimpijskie w początkowych latach ich sportowej kariery.

– Sport to bezcenna inwestycja i fakt, że mamy 266 medalistów z różnych imprez sportowych, od Mistrzostw Polski, po Mistrzostwa Świata, Europy jest imponującym wynikiem jak na dwumilionowy region – podkreślił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Stypendium sportowe na okres 9 miesięcy (od kwietnia do grudnia br.) trafi do 266 osób. Wartość wsparcia to prawie 800 tysięcy złotych. Stypendia otrzymało 102 zawodników za osiągnięcia seniorskie, 21 za osiągnięcia w kategorii młodzieżowiec, 60 za osiągnięcia w kategorii wiekowej juniora oraz 83 juniorów młodszych (kadetów). Reprezentują oni 20 sportów olimpijskich i paraolimpijskich: badminton, bobsleje, boccia, boks, goalball, golf, kolarstwo, lekka atletyka, łucznictwo, narciarstwo biegowe, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, podnoszenie ciężarów, rugby 7, siatkówka, taekwondo olimpijskie, tenis, wspinaczka sportowa – trójbój olimpijski oraz zapasy.