Zapraszamy na Kozirynek!

Swoje wyroby zaprezentują na nim twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy, rękodzielnicy oraz wszelkiego rodzaju organizacje (domy kultury, stowarzyszenia, świetlice, warsztaty terapii zajęciowej, koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania, etc.). Jarmark rozpocznie Msza Św. odprawiana w kościele Świętej Trójcy, po której odbędzie się oficjalne rozpoczęcie imprezy. Po nim, na głównej scenie, zagości Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej uwieńczony występem zespołu „Rokiczanka”. Partnerami wydarzenia są: Miasto Radzyń Podlaski, Gmina Radzyń Podlaski i Borki oraz Powiat Radzyński. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, Senator RP Grzegorz Bierecki, Poseł na Sejm RP Janusz Szewczak, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek i Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Stawiarski.

Przybliżyć dziedzictwo

– Celem Jarmarku jest przybliżenie kultury tradycyjnej, zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych turystów dziedzictwem kulturowym naszego regionu a także promowanie regionu ze szczególnym na prezentację bogatego dorobku dziedzictwa kulturowego – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK i pomysłodawca Jarmarku. Mazurek podkreśla, że wydarzenie ma służyć również twórcom, którzy przybywając do Radzynia Polski będą mogli kontakty, wymienić repertuar czy zaprezentować stare, zapomniane przyśpiewki ludowe.

Dawna nazwa Radzynia

Kozirynek to jedna z dawnych nazw obecnego Radzynia – lub jego części. Odwołuje się do początków miasta. Być może chodzi o pierwszego, już zapomnianego właściciela włości, niejakiego Kozietułę; być może o fakt, że istniał tu żywy ośrodek targowy, ponieważ tędy przebiegał ruchliwy szlak, którym przeganiano bydło z Podola i Rusi w kierunku Łukowa. Prawdopodobnie dlatego wieś Białka Niżna założona w tym miejscu przez Mikołaja Cebulkę w 1420 r. z czasem zmieniła nazwę na Kozirynek. I choć założone po sąsiedzku przez Grota z Ostrowa miasto stało się odrębnym organizmem i z czasem nazwano je Radzyń – nazwa Kozirynek funkcjonowała w dokumentach do końca XV w. Jako nazwa dzielnicy miasta używana jest po czasy współczesne i choć obecnie na określenie konkretnego miejsca przywołujemy raczej ulice, Kozirynek nie został zapomniany.

Warto dodać, że w średniowieczu „Radzyń alias Kozirynek” miał rynek w centrum obecnego miasta – między ulicami Ostrowiecką i Warszawską oraz budynkiem Starostwa Powiatowego i kościołem Świętej Trójcy, gdzie planowana jest impreza.