Jubileuszowa XX Pielgrzymka Strażaków Powiatu Bialskiego do Kodnia

Wśród zaproszonych gości byli m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Szczepan Goławski, komendant PSP w Białej Podlaskiej bryg. Artur Tomczuk, delegacje strażackie z całego powiatu bialskiego wraz z rodzinami, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych i duchowieństwa. Gospodarzami uroczystości byli: starosta bialski Mariusz Filipiuk, wójt gminy Kodeń Jerzy Troć, a także proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej o. Damian Dybała, który został powołany na stanowisko kapelana gminnego strażaków gminy Kodeń.

Uroczystości rozpoczęły się widowiskowym przemarszem jednostek z orkiestrą Dętą OSP z Łomaz oraz złożeniem kwiatów pod figurą św. Floriana. Po raporcie dowódcy uroczystości złożonym na ręce wicewojewody Roberta Gmitruczuka strażacka orkiestra z Łomaz odegrała hymn państwowy, miało też miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej na masz. Następnie uczestnicy wydarzenia wzięli udział we mszy św. na Kodeńskiej Kalwarii w intencji strażaków i ich rodzin.

Wicewojewoda składając życzenia zgromadzonym strażakom z okazji święta ich patrona, św. Floriana, podkreślił ich ważną rolę w życiu każdej społeczności. Nawiązał również do głęboko zakorzenionej tradycji rodzinnej i dumy z bycia strażakiem – ochotnikiem, o czym świadczy przekazywanie z ojca na syna poczucia misji w walce z ogniem na rzecz lokalnej społeczności. – Wszyscy strażacy to jedna wielka rodzina. Dziękuję za to, że solidarnie ruszacie z pomocą kolegom z innych regionów Polski i Europy. Na ręce pana komendanta Szczepana Goławskiego składam podziękowania Komendzie Wojewódzkiej PSP za bardzo racjonalne gospodarowanie środkami, co świadczy o znakomitym rozeznaniu w sytuacji w terenie. Środki są potrzebne, a że co roku budżet państwa na działalność straży pożarnej przeznacza ich coraz więcej, napawa to tylko optymizmem. Wszystkim państwu pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia i bezpieczeństwa w tej jakże odpowiedzialnej pracy – służbie na rzecz drugiego człowieka. Życzę tylu powrotów, ile wyjazdów – dodał wicewojewoda.

Strażackie święto było dobrą okazją do wręczenia odpowiednio złotych, srebrnych i brązowych medali „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Po zakończeniu części oficjalnej wszystkich zaproszono na wojskową grochówkę, a czas umilał koncert orkiestry strażackiej z Łomaz.