Wicewojewoda na święcie 34. Pułku Piechoty w Białej Podlaskiej

W niedzielnych uroczystościach wziął udział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniuk, prezydent miasta Biała Podlaska, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, służb mundurowych i duchowieństwa. Nie zawiedli też mieszkańcy miasta, którzy licznie uczestniczyli w miejskim święcie.

Obchody rozpoczęły się pod pomnikiem 34. Pułku Piechoty, gdzie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Następnie o zabranie głosu został poproszony wicewojewoda Gmitruczuk.

„Walka o wolność, gdy się raz zaczyna z krwią ojca dziedzictwem spływa na syna”. Te stare słowa były mottem odradzającej się Rzeczypospolitej zanim jeszcze Biała Podlaska została oswobodzona od niemieckiego okupanta, co miało miejsce 31 grudnia 1918 roku, a 24 dni wcześniej, 7 grudnia, zdecydowano, że trzeba powołać formację wojskową, początkowo w Dęblinie, później w Białej Podlaskiej, która będzie dalej, mimo zakończonej I Wojny Światowej, walczyć o wolność Polaków, o bezpieczne granice. I tak było tutaj w Białej Podlaskiej. Upamiętnienie tego wydarzenia stanowiło święto 34. Pułku, które zostało ustanowione jako pamiątka po  zwycięskiej bitwie pod Rzeczycą 8 maja – powiedział wicewojewoda.

34. Pułk Piechoty służył zarówno mieszkańcom miasta Biała Podlaska, służył regionowi Południowego Podlasia, ale też znacząco przyczynił się do odrzucenia bolszewickiej nawały, do likwidacji dywersji na Ziemiach Polesia, na ziemiach, które stanowiły od wieków ziemie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W tym roku upamiętniamy 450. Rocznicę Unii Lubelskiej. To tutaj, w Białej Podlaskiej i okolicach było centrum ówczesnego państwa. To tutaj w II Rzeczpospolitej 34. Pułk Piechoty przysłużył się do tego, aby nasi mieszkańcy czuli się wolni. Wolni jak symbol naszej ojczyzny, jak orły – dodał.

Pragnę podziękować za wskrzeszenie pamięci o naszych lokalnych bohaterach. Dziękuję panu marszałkowi, wcześniejszemu prezydentowi miasta, za zainicjowanie tego święta. Dziękuję obecnemu panu prezydentowi za to, że kultywuje tą pamięć, bo każde  wydarzenie w naszej historii, które oddziałuje na wzrost patriotyzmu, ale też kultywuje pamięć, jest jak latarnia na oddalonym morzu, która przy różnych zawirowaniach stanowi punkt odniesienia dla wielkiej wartości, dla wielkiej prawdy o tym, że warto być Polakiem. Warto, żeby Polska była silnym, liczącym się europejskim państwem. Dziękuję wszystkim służbom mundurowym, a szczególnie polskiej armii za to, że możemy czuć się dumnymi, że jesteśmy wielkim europejskim narodem – zakończył wicewojewoda, dziękując uczestnikom za przybycie.

Zwieńczeniem uroczystości była msza św. w kościele św. Antoniego w Białej Podlaskiej w intencji poległych żołnierzy i ich rodziny. Święto zakończyło się piknikiem wojskowym na Placu Wolności, podczas którego odbyły się pokazy sprzętu wojskowego.