Wyjątkowy pomnik poległych pod Białą Podlaską

W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wójt gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej Małgorzata Kiec oraz przedstawiciele rady powiatu i gminy, stowarzyszenia Dzieci Wojny, a także służb mundurowych. Nie zabrakło młodzieży z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańców okolicznych miejscowości.

Po odegraniu hymny państwowego i przywitaniu zgromadzonych, o zabranie głosu został poproszony wicewojewoda lubelski. – Upamiętniamy dziś bohaterskich lotników amerykańskich, którzy w czasie II Wojny Światowej wypełnili swoimi działaniami tak dobrze znane wszystkim Polakom hasło: Za wolność waszą i nasza! Tak licznie zgromadzone delegacje świadczą o tym, że pomimo upływu już 75 lat pamięć nasza trwa. Szczególnie teraz, po wizycie prezydenta Polski w Stanach Zjednoczonych i po potwierdzeniu zaangażowania sił zbrojnych USA w Polsce, możemy powiedzieć, że ta współpraca, która rozpoczęła się 100 lat temu wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, poprzez współdziałanie w czasie wojny polsko – bolszewickiej, modernizację armii w czasie II Wojny Światowej, czy same współdziałanie w czasie wojny, czego wyraźnym znakiem jest ten symboliczny pomnik. Pomnik, który ukazuje, że wolność i honor to cnoty najważniejsze – mówił wicewojewoda Gmitruczuk.

Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty, a uczniowie Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. F. Żwirki i W. Wigury w Białej Podlaskiej otrzymali akt przekazania pomnika pod ich opiekę. Zwieńczeniem uroczystości był występ regionalnego zespołu muzycznego.

**

Budowa postumentu została zainicjowana w 1997 roku, jako chęć oddania hołdu 41 802 poległym i zaginionym w Bitwie o Europę lotników Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Pomnik odsłonięty w 2000 roku przedstawia ogon samolotu B-17, zwanego Latającą Fortecą, który został zestrzelony w tym miejscu w 1944 roku. Pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy właśnie 21 czerwca. 9 lipca 2000 r. w pobliżu wsi Woroniec (przy 622 km + 400 m drogi nr 2) uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony ponad 41 tys. amerykańskich lotników poległych w czasie II wojny światowej. Na nietypową formę pomnika składają się utrwalony na ziemi zarys bombowca oraz sterczący pionowo fragment jego ogona z pamiątkowymi napisami w języku polskim i angielskim. Pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy właśnie 21 czerwca. 9 lipca 2000 r. w pobliżu wsi Woroniec (przy 622 km + 400 m drogi nr 2) uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony ponad 41 tys. amerykańskich lotników poległych w czasie II wojny światowej. Na nietypową formę pomnika składają się utrwalony na ziemi zarys bombowca oraz sterczący pionowo fragment jego ogona z pamiątkowymi napisami w języku polskim i angielskim.