W Radzyniu mamy najnowocześniejszy blok operacyjny wśród szpitali powiatowych województwa lubelskiego

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji prasowej w szpitalu powiatowym w Radzyniu Podlaskim. W spotkaniu uczestniczyli m.in. dyrektor SPZOZ w Radzyniu Podlaskim Marek Zawada i burmistrz miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek. Spotkanie dotyczyło funkcjonowania szpitala oraz potrzeb jego oddziałów, w szczególności oddziału ortopedii.

Oddział urazowo-ortopedyczny szpitala w Radzyniu Podlaskim pełni całodobowy dyżur lecząc urazy narządu ruchu u dorosłych i u dzieci, bez ograniczenia wieku. Zapewniona tu jest diagnostyka RTG i TK oraz zgodnie ze wskazaniami medycznymi USG i MRI chorób układu kostno-stawowego. Zabiegi wykonywane są nowoczesnymi metodami z wykorzystaniem toru wizyjnego, umożliwiającego zespalanie kości długich bez konieczności otwierania miejsca złamania, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo wykonywanych operacji.

Jest tu też najnowocześniejszy blok operacyjny wśród szpitali powiatowych województwa lubelskiego. Oddział obsługuje trzy powiaty. Lekarze oddziału urazowo-ortopedycznego zabezpieczają również przyszpitalną Poradnię Ortopedyczną, co zapewnia ciągłość leczenia poszpitalnego.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że oddział urazowo-ortopedyczny jest doskonałym przykładem sprofilowania działań szpitali.

– Przy takim sprofilowaniu jakie widzimy w Radzyniu Podlaskim i w sąsiednich powiatach, sprawy mogą rzeczywiście pójść do przodu. Najgorzej jest, kiedy wszyscy chcą robić wszystko. Wtedy zaczyna robić się problem. Jest to niestety problem szpitali w województwie lubelskim. To, co widzimy w Radzyniu to jest modelowy przykład. Tak należy działać. My w samym Lublinie mamy dziesięć szpitali, należących do pięciu właścicieli. To jest największy problem. Koordynacja świadczeń zdrowotnych w poszczególnych szpitalach praktycznie nie istnieje w takim układzie. Dogadanie się pięciu właścicieli, co do tego, kto w czym będzie się specjalizował jest niezwykle trudne. Chcemy sprofilować szpitale tak, żeby wszyscy nie robili wszystkiego. Ewenementem na skalę polską jest szpital powiatowy w Łęcznej, który specjalizuje się w wschodnim centrum oparzeń. Są szpitale, które powinny postawić na te świadczenia, których najbardziej potrzebuje społeczeństwo – podkreślił wojewoda.

Mimo wzrostu dofinansowania szpitala w Radzyniu Podlaskim w skali ostatnich trzech lat potrzeby finansowe oddziału ortopedycznego są duże. – Nie mam najmniejszych wątpliwości, że to sprofilowanie szpitala w Radzyniu musi być docenione przez NFZ. Taką rekomendację będziemy przedkładać dyrektorowi lubelskiego oddziału NFZ Karolowi Tarkowskiemu, ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu i prezesowi NFZ Andrzejowi Jacynie. Kiedy nastąpi zwiększenie środków finansowych na funkcjonowanie, przede wszystkim ortopedii, dzisiaj tego nie jestem w stanie powiedzieć. Skala potrzeb i wydatków związanych również z wynagrodzeniami dla pracowników służby zdrowia jest ogromna. Jednak z mojej strony mogę obiecać pełne staranie o to, by ta ortopedia stojąca na bardzo wysokim poziomie i ciesząca się ogromnym zaufaniem ze strony pacjentów była doceniona przez NFZ – zaznaczył Przemysław Czarnek.