Po raz czwarty pobiegli w Biegu Pamięci Dywizjonu 303

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki RP, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło o godzinie 10:00 (chociaż biuro zawodów wydawało pakiety startowe prawie pięciuset uczestnikom już od wczesnych godzin porannych). Wójt Gminy Borki Radosław Sałata jako gospodarz przywitał uczestników imprezy oraz nawiązał do jej tradycji: Gdy patrzę jak z roku na rok liczba uczestników naszej imprezy systematycznie rośnie, wiem, że podjęliśmy słuszną decyzję, aby również w naszej gminie promować aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. Sport to nie tylko doskonalenie ciała. Sport to w moim przekonaniu przede wszystkim doskonalenie charakteru: ćwiczenie samodyscypliny, motywacji, wytrwałości, zdrowej rywalizacji, hartu ducha. Są to te cechy, które posiadali również patroni naszego Biegu, piloci z Dywizjonu 303 – Polacy, dzięki którym Wielka Brytania zwyciężyła w słynnej bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Chciałbym z dumą podkreślić, że pierwszy dowódca słynnego Dywizjonu 303 płk pil. Zdzisław Krasnodębski urodził się w naszej gminie, w Woli Osowińskiej.

Biegi poprzedzone rozgrzewką w rytmie energetycznej muzyki wystartowały równo o 11:00. Sportowcy rywalizowali na trasach biegowych 3,303 km, 11,303 km oraz Nordic Walking na dystansie 5,303 km.

Wójt Gminy Borki Radosław Sałata oraz Starosta Radzyński Grzegorz Kowalczyk wręczyli zwycięzcom puchary, książki Legenda Dywizjonu 303 Arkadiusza Pilcha oraz dyplomy, a wszyscy uczestnicy biegów dodatkowo otrzymali pamiątkowe medale zaprojektowane przez Łukasza Widza.

Podczas festynu nie zabrakło również innych konkurencji: odbyły się zawody wędkarskie oraz zawody w dwuboju strzeleckim. Mężczyźni mieli okazję sprawdzcić się w konkurencji Strongman.

Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Rywalizowali oni w konkurencji „strzał do bramki”. Publiczność zelektryzował też występ utalentowanych gimnastyczek ze Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej w Białej Podlaskiej oraz pokaz zumby.

Podczas imprezy miało miejsce spotkanie z Arkadiuszem Pilchem – autorem książki Legenda Dywizjonu 303. Autor opowiedział o historii słynnego Dywizjonu, a także o jego pierwszym dowódcy – pułkowniku Zdzisławie Krasnodębskim.

Festyn zakończył koncert zespołu Defis i tańce pod chmurką, do których grał zespół Power Beat.