Nasze dzieciaki poznają historię Polski

Uczestnikami kolonii były dzieci w wieku od 8 do 17 lat, zakwalifikowane przez Parafialne Zespoły Caritas: PZC w Piszczacu, PZC w Janowie Podlaskim, PZC w Zbuczynie, PZC Białej Podlaskiej przy parafii Chrystusa Miłosiernego, PZC w Parczewie przy parafii Opatrzności Bożej, PZC w Krześlinie, PZC we Włodawie i PZC w Łosicach. Zakwaterowały się na czas trwania turnusu w „Zajeździe Biskupin”. Opiekę nad nimi sprawowało 3 wychowawców i kierownik.

Podróż w czasie?

Na tym wyjeździe koloniści mogli odkryć skarby przeszłości, zwiedzając z przewodnikiem Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, i wziąć udział w lekcji muzealnej. W Toruniu, czekały na nich zajęcia w Żywym Muzeum Piernika i okazja, by zagłębić się w średniowieczną historię miasta, przedstawianą w formie interaktywnych występów kostiumowych i wycieczek w Domu Legend Toruńskich. Nie obyło się też bez spaceru po toruńskim Starym Mieście i mrożących krew w żyłach atrakcjach miejsca o nazwie „Bunkier-Wisła”. W Gnieźnie – pierwszej stolicy Państwa Polskiego – koloniści uczestniczyli w mszę św. w katedrze, po której udali się na film „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”. W Mogilnie natomiast mogli się wyszaleć na krytej pływalni. Przejażdżka Żnińską Kolejką Wąskotorową, to kolejny ciekawy punkt programu tego wyjazdu. Oprócz tego dzieci były w Zaurolandii, która mieści się w okolicach Gniezna (poznały m.in. różne rodzaje dinozaurów w ich naturalnych wielkościach), Interaktywnym Muzeum Rybactwa i warsztatach z łucznictwa w Biskupinie oraz Miasteczku westernowym „Silverado City” w Bożejowiczkach.

Czas spędzany na terenie Ośrodka również był pełen zajęć, a dzieci miały dużo przestrzeni na integrację – odbywały się pogodne wieczory, konkurs plastyczny „Karykatury”, konkurs „1 z 9”, konkurs czystości, olimpiada sportowa, „Koloriada”, „Randka w ciemno”, zajęcia muzyczne, podczas których uczono się piosenek, i taneczne (kto jeszcze nie wiedział jak się tańczy belgijkę, miał sposobność poznać jej kroki) oraz dyskoteka.

Wypoczynek 37 dzieci został dofinansowany ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskanych z programu „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.