Gdzie Białka płynie z wolna…

Swój początek bierze z Kanału Wieprz-Krzna w okolicach wsi Żelizna, w najbliższym sąsiedztwie zbiornika retencyjnego o tej samej nazwie. Przez pierwsze dwanaście kilometrów płynie przez łąki w kierunku południowo-zachodnim. Początkowo stanowi naturalną granicę gminy Komarówka Podlaska, najpierw z gminą Drelów (powiat bialski), a później z gminą Wohyń. Przy drodze prowadzącej na Ostrówki rzeka zmienia swój bieg w kierunku zachodnim. Płynąc przez cały czas łąkami mija Lisiowólkę (tutaj na odcinku ok. 1,5 km wyznacza granicę pomiędzy gminami Wohyń i Drelów), a następnie Ustrzesz. Dwadzieścia dwa kilometry od źródła Białka przekracza granice Radzynia Podlaskiego.

Na terenie miasta, na odcinku 3,29 km, rzece towarzyszy ścieżka rowerowa „Bulwar nad Białką”. Jest to miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców Radzynia Podlaskiego. Spotkamy na niej zarówno rowerzystów, jak też spacerowiczów czy osoby jeżdżące na rolkach. Ścieżka została oddana do użytku pod koniec 2012 r. Początek i jej koniec wyznaczają ulice Leśna i Kleeberga (droga krajowa nr 63). W każdym z tych miejsc znajdują się parkingi i sanitariaty. Ścieżka jest oświetlona, monitorowana, wyposażona w kosze na śmieci i ławki, a w newralgicznych miejscach zabezpieczona barierkami. Ponadto na całej jej długości ustawione zostały tablice informacyjne, na których obejrzymy zdjęcia dawnego Radzynia, dowiemy się wielu ciekawostek historycznych oraz poznamy mijane zabytki. Będą to: kaplica pw. Aniołów Stróżów, pałac Potockich z II poł. XVIII w. wraz z parkiem i oranżerią, zespół kościoła parafialnego Trójcy Świętej z 1641 r. oraz zabytkowy budynek szatni przy stadionie miejskim z ok. 1930 r.

Po opuszczeniu miasta Białka zmienia swój bieg na kierunek południowy. Początkowo mija miejscowość Zabiele, gdzie tworzy kilka malowniczych zakoli. Następnie rozdziela Paszki Duże od Paszk Małych, za którymi na odcinku dwóch kilometrów rozgranicza gminę Radzyń Podlaski od gminy Borki. 1,5 km dalej, pomiędzy miejscowościami Lichty i Wrzosów (pośród pól i łąk), Białka uchodzi do Tyśmienicy.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij