Uwaga! Zagrożenie promieniowaniem w naszym regionie. Mężczyzna wtargnął do radioaktywnego skanera w Terespolu

Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej informuje, że w dniu 22 lipca br. na terenie urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych w Terespolu, ul. Błotków 133a miało miejsce zdarzenie polegające na wtargnięciu do strefy rażenia nieznanej osoby nieuprawnionej.

W konsekwencji, w wyniku nieuprawnionego wtargnięcia, osoba ta mogła zostać napromieniowana.

Wtargnięcie nastąpiło pomimo umieszczonych w tym obszarze znaków ostrzegawczych – ostrzeżenie przed promieniowaniem jonizującym i substancjami radioaktywnymi.

W celu zapobieżenia ewentualnym negatywnym skutkom dla zdrowia i życia, prosimy tę osobę o kontakt z najbliższą jednostką szpitalną lub służbą dyżurną Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego – tel. 83 344 97 17.

Przypomnijmy, że największy w Europie rentgen do prześwietlania wagonów towarowych powstał w sąsiedztwie kolejowego przejścia granicznego w Terespolu we wrześniu 2016 roku. 

To największa w ostatnich latach inwestycja na terenie działania bialskiej Izby Celnej. Jest to drugi skaner kolejowy, jakim dysponuje Służba Celna w województwie lubelskim i trzeci w Polsce, zainstalowane na wschodniej granicy. Podobne urządzenie do prześwietlania składów towarowych działają w Hrubieszowie i Medyce (woj. podkarpackie).

Przedsięwzięcie warte ponad 21 mln zł sfinansowało w całości Ministerstwo Finansów.