Litwiniuk unika ważnych pytań o homo-wizytę w Białej Podlaskiej

Wizyta aktywistów z grupy Stonewall na szczęście przebiegła dość spokojnie. Bialczanie podeszli do niej głównie z obojętnością a policja dopilnowała, by obyło się bez prowokacji. Przypomnijmy, że działacze na rzecz LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści) zapragnęli „edukować” bialczan, bo ich misją jest niesienie postępu tam, gdzie on jeszcze nie dotarł.

Chcą nas nauczać

– Skala pomówień i dezinformacji na temat społeczności LGBT+ jest ogromna. Chcemy z tym walczyć w sposób, który uważamy za najbardziej efektywny – poprzez bezpośredni kontakt z osobami, które na co dzień nie mają okazji porozmawiać z wyoutowanym gejem czy lesbijką. Badania potwierdzają, że im więcej znamy osób LGBT+, tym nasz poziom akceptacji wobec nich wzrasta – mówi cytowany przez dotowany z kasy miasta portal radiobiper.info Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.

Zdecydowany sprzeciw

Agitacja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem środowisk prawicowych i katolickich. Specjalne oświadczenie skierowane do prezydenta Litwiniuka wystosował m.in. Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. „Jest Pan przedstawicielem miasta, w którym nie istnieje i nie istniała dyskryminacja osób ze względu na ich orientację seksualną. Tradycyjna obyczajowość mieszkańców zawsze nakazywała dyskrecję w sprawach orientacji seksualnej poszczególnych osób, jeśli orientacja ta nie wiązała się z naruszaniem prawa. (…) Społeczeństwo Białej Podlaskiej i regionu nie wymaga więc resocjalizacji, uświadamiania czy spotkań z osobami LGBT+” – czytamy w oświadczeniu Ruchu. Przeciwko happeningowi zaprotestował też klub Zjednoczonej Prawicy w bialskiej radzie miasta. – Obawialiśmy i okazuje się, że słusznie, że nasze miasto pod wodzą obecnego prezydenta, może w takiej „ promocji” uczestniczyć. Naszym zdaniem to kolejna prowokacja polityczna przed jesiennymi wyborami – oświadczyli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Uniki Litwiniuka

Co na to Litwiniuk? Jak zwykle – niewiele. – Prezydent miasta nie był inicjatorem, współorganizatorem wydarzenia oraz nie wziął w nim udziału – tłumaczy swojego szefa rzeczniczka Litwiniuka Gabriela Kuc-Stefaniuk, dodając, że „do Urzędu Miasta Biała Podlaska w trybie przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631) dnia 1 sierpnia 2019 r. wpłynęło zawiadomienie o zgromadzeniu w postępowaniu uproszczonym”. Bialski prezydent z Platformy Obywatelskiej był nieco bardziej otwarty wobec dziennikarzy „Dziennika Wschodniego”. Na łamach tego pisma Litwiniuk przekonywał, że „warto uszanować prawo różnych grup społecznych do prezentowania swoich poglądów”.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij