Dariusz Stefaniuk: Nasz szpital obejmuje opieką medyczną ok. 380 tys. mieszkańców regionu

– Ten szpital obejmuje opieką medyczną ok. 380 tys. mieszkańców północy regionu, w tym Białej Podlaskiej. Pacjenci z tego obszaru, ale też spoza regionu mogą liczyć na specjalistyczne świadczenia 20 oddziałów, a dla nieuleczalnie chorych i wymagających opieki paliatywnej powstał innowacyjny Ośrodek Opieki Medycznej – „Domowy Szpital” – mówi Dariusz Stefaniuk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, podkreślając, że ośrodek został w całości sfinansowany z własnych funduszy wypracowanych przez szpital.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej jest jednym z siedmiu szpitali w regionie, których właścicielem jest samorząd wojewódzki. I jest jedynym, który od lat notuje dodatni wynik finansowy.

– Także w tym roku, po sprawozdaniu z minionych siedmiu miesięcy, mogę powiedzieć, że jesteśmy na plusie i mamy zysk ponad 700 tys. zł – przyznaje Dariusz Oleński, dyrektor WSS w Białej Podlaskiej.

Dyrektor, pytany przez dziennikarzy o receptę na sukces, wymienia trzy podstawowe rzeczy –kadra, finanse i inwestycje oparte na nowych technologiach medycznych.

– Szpital zatrudnia 1400 ludzi, notuje dodatni wynik finansowy i inwestuje w rozwój – chwali marszałek Stefaniuk, zwracając uwagę na kolejną dużą inwestycję, jaką jest pawilon bialskiej onkologii. – To będzie wyspecjalizowany ośrodek, satelitarny dla wiodącego w regionie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Przy dużej odległości 120 km, jaka dzieli nas od Lublina, w Białej Podlaskiej konieczna jest taka placówka wyspecjalizowana w świadczeniach dla chorych onkologicznie.

W roku 2018 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej zdobył tytuł Symbolu Nowoczesnych Usług Medycznych oraz został liderem 15 jubileuszowej edycji rankingu „Bezpieczny Szpital 2018”, organizowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Bialska placówka zajęła pierwsze miejsce w Polsce, powtarzając swój sukces z 2012 roku (!).

Dyrektor Dariusz Oleński i wicemarszałek Dariusz Stefaniuk byli gospodarzami VII spotkania z cyklu „Środa z Ambasadorem”, które odbyło się w środę, 28 sierpnia w siedzibie szpitala w Białej Podlaskiej. Wcześniej gościli w porannym programie TVP Lublin „Między Wisłą i Bugiem” (materiał dostępny na stronie TVP3 Lublin – od 01:10:00)

Cykl „Środa z Ambasadorem”, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, przypomina, prezentuje i promuje osoby, instytucje i przedsiębiorstwa nagrodzone honorowym tytułem i statuetką „Ambasador Województwa Lubelskiego”. W dotychczasowych 20 edycjach taki tytuł otrzymało 61 „Ambasadorów”. W poprzednich spotkaniach naszego cyklu zaprezentowali się: Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie (Ambasador WL z 2005 r.), Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Ambasador WL z 2000 r.). Stadnina Koni Janów Podlaski (Ambasador WL z 2000 r.), Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy z Puław (Ambasador WL z 2015 r.), Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy z Puław (Ambasador WL z 2008 r.), ojciec dr Filip Buczyński – założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia (Ambasador WL z 2008 r.).