Zabiele podziękowało za pontyfikat Jana Pawła II

Pomysłodawcą upamiętnienia wyboru Papieża-Polaka na Stolicę Piotrową był ówczesny sołtys Zabiela, Jan Sobocki. Miejsce wybrane na jego ustawienie nie było przypadkowe – jest to kraniec wsi, w kierunku którego Zabiele bardzo szybko się rozrasta. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w porozumieniu i z pomocą rady sołeckiej. Fundatorami krzyża byli mieszkańcy Zabiela, nieocenionego wsparcia udzieliła gmina Radzyń Podlaski.

Uroczyste poświęcenie krzyża odbyło się 16 października 2009 r. Dokonał go ks. Jacek Guz z Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu, który do zgromadzonych na uroczystości mieszkańców powiedział: „Krzyż to świadectwo Waszej wiary, to świadectwo mocy Chrystusa i Waszej mocy, przekuwania porażki w zwycięstwa, siły miłości i wielkiego miłosierdzia.”

Krzyż wykonany został z metalu, podobnie jak umieszczona na nim figura ukrzyżowanego Chrystusa i tabliczka z napisem „INRI”. Ma on ok. 5 m wysokości i stoi na podeście wymurowanym z polnych kamieni. Ponadto dookoła ustawionych zostało kilkanaście głazów. Do największego z nich, umieszczonego centralnie pod krzyżem, przymocowano metalową tabliczkę. Wyryta na niej inskrypcja wyjaśnia motywacje i intencje, jakimi kierowali się mieszkańcy stawiając krzyż: DZIĘKUJĄC BOGU ZA PONTYFIKAT OJCA ŚWIETEGO JANA PAWŁA II I PROSZĄC O POTRZEBNE ŁASKI I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO BOŻE – MIESZKAŃCY ZABIELA / AD. 16.X.2009. Ponadto do krzyża przymocowana została druga tabliczka, na której widnieje rok jego wystawienia. Wszystkie prace związane z wykonaniem krzyża i jego montażem społecznie wykonali mieszkańcy Zabiela.