Nie zadrżała im ręka. Rada Miasta zdecydowała o likwidacji Zespołu Żłobków. Tylko Zjednoczona Prawica przeciwko!

O kontrowersyjnym projekcie prezydenta pisaliśmy w ostatnim numerze naszego tygodnika. Od samego początku uchwała miała charakter polityczny, bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że została zgłoszona, podczas trwającego roku szkolnego i nie brakowało głosów, że była pisana na kolanie. 

Choć zmiany nie podobały się większości rodziców, którzy nawet nie zostali zaproszeni do konsultacji, a podczas sesji głośno apelowali o odrzucenie projektu, rządzący miastem radni koalicji PO-Biała Samorządowa bez mrugnięcia okiem, jednomyślnie  zagłosowali za propozycją prezydenta. Cała Zjednoczona Prawica głosowała przeciwko.

 – Jest to typowo polityczna inicjatywa, nie mająca merytorycznego uzasadnienia i uderzająca bezpośrednio we mnie – mówiła w rozmowie z naszą gazetą dyrektor Agnieszka Kulicka, która przekonywała, że od dawna szukano pretekstu, aby się jej pozbyć. – W przeciągu ostatniego półrocza mieliśmy aż sześć kontroli wykonywanych głównie przez naczelnika Wydziału Edukacji Stanisława Romanowskiego wraz z urzędnikami miejskimi. Dwie kontrole były przeprowadzone jednego dnia – nie ma wątpliwości, że zostały przeprowadzone bezprawnie, gdyż kontrolujący nie przedstawili mi, mimo próśb, stosownego dokumentu uprawniającego do ich przeprowadzenia. Kontrolerom nie udało się dowieść błędów dyrekcji. Stąd pomysł na „rozbicie” zespołu aby w majestacie prawa przeprowadzić nowe konkursy i z jednego stanowiska dyrektorskiego zrobić dwa – mówiła dyrektor Kulicka.

Jak widać, zamiast ograniczania kosztów zapowiadanych przez prezydenta, miasto czekają kolejne wydatki. 

W specjalnym oświadczeniu, jaki w odpowiedzi na nasze pytania wydało miasto, czytamy, że wszystko będzie w porządku – nikt nie straci, a dzieci tylko zyskają. – Rozdzielenie żłobków miejskich wpłynie nie tylko na poprawę zarządzania powierzonym obiektem, ale także zasobami ludzkimi – przekonuje rzeczniczka prezydenta Gabriela Kuc- -Stefaniuk. Miasto zapewnia też, że żadne z nich nie straci swojego miejsca. Sęk w tym, że z rozśpiewanych ust Michał Litwiniuka słyszeliśmy już wiele zapowiedzi bez pokrycia. Pamiętajmy chociażby o tym, jak miłujący nowoczesne gadżety polityk PO zapowiadał w kampanii wyborczej, że bilety MZK dla uczniów będą za darmo. Nie minął rok, a ten sam człowiek sprawił, że bilety nie tylko nie są za darmo, ale jeszcze znacznie podrożały. Czy bialscy radni po raz kolejny podniosą rękę za karkołomnym pomysłem Litwiniuka? Czy rzekomo niezależni rajcy Białej Samorządowej znowu wezmą odpowiedzialność za coraz groźniejszą dla ludzi politykę Platformy? Czy w samej PO znajdą się odważni, którzy powiedzą „nie” chaosowi, który coraz bardziej opanowuje nasze miasto? Przekonamy się w najbliższy poniedziałek.

 Przypomnijmy: Akademia Małego Odkrywcy była drugim, po działającym od przeszło 50 lat Skarbcu Skrzata, żłobkiem otwartym w  Białej Podlaskiej. Placówka powstała dzięki staraniom ówczesnego prezydenta miasta Dariusza Stefaniuka i dyrektor Agnieszki Kulickiej. Aby zapewnić dobrą koordynację pracy i ograniczyć koszty funkcjonowania placówek połączono je w Zespół Żłobków Miejskich. Teraz wszystko ma się zmienić.