Radzyń Podlaski przed historyczną szansą

Trwają prace nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, który będzie jednym z największych węzłów transportowych na świecie. Jedna z kolejowych „szprych” CPK stanowi połączenie Portu i Warszawy z Południowym Podlasiem. Pociągi, po przejechaniu przez Siedlce pojadą do Łukowa, a potem do Białej Podlaskiej i Brześcia. Ko-lejną szansą dla naszego regionu będzie łącząca kraje nadbałtyckie z Warszawą a następnie Berlinem trasa szybkiej kolei Via Baltica.

Modernizacja linii 

Żeby także powiat radzyński mógł wsiąść do pociągu o nazwie „modernizacja” konieczne jest utrzymanie i modernizacji linii Lublin-Lubartów-Radzyń Podlaski-Łuków. Właśnie w tej sprawie odbyła się narada w Urzędzie Marszałkowskim w której poza starostą Szczepanem Niebrzegowskim i wójtem gminy Radzyń Podlaski Wiesławem Mazurkiem uczestniczyli m.in. wicemarszałek Zdzisław Szwed i wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

– Potrzebujemy tu dobrze działającej kolei. To dla naszego powiatu szansa. Chcemy działać z każdym, kto chce i może włączyć się do tego przedsięwzięcia – mówił starosta Szczepan Niebrzegowski.

Drugi tor, prąd i przystanki

Włodarz powiatu podkreślał, że aby mieszkańcy mogli wygodnie i efektywnie korzystać z połączenia trzeba pomyśleć o budowie drugiego toru, zelektryfikować linię oraz uruchomić szynobus – najlepiej hybrydowy, a więc taki, który może korzystać z sieci elektrycznej i napędu spalinowego. – Konieczne jest także przywrócenie przystanków kolejowych, na przykład w Bezwoli. Wspólnie z władzami miasta i gminy musimy również skoordynować kursowanie linii autobusów i busów – podkreślał Niebrzegowski.

Dobre wieści

Efektem spotkania jest uzgodnienie terminu konferencji dotyczącej inwestycji kolejowych na trasach nr 631 i 30, której współorganizatorami będą Urząd Marszałkowski i Powiat Radzyński. Od-będzie się ona w radzyńskim urzędzie już 6 marca. Czekamy na dobre wieści dla mieszkańców! Trzymamy kciuki żeby tak się stało!

Radzyń przed historyczna szansą

Po rewitalizacji pałacu oraz centrum miasta i usprawnieniu komunikacji kolejowej Radzyń ma szanse zostać jedną z największych turystycznych atrakcji Polski. Turyści, którzy już dziś tłumnie przyjeżdżają do Lublina, z pewnością chciałoby zobaczyć najwspanialszy pałac rokokowy w tej części Europy. Jeżeli plany zostaną zrealizowane miasto może czekać prawdziwy rozkwit!