Poruszająca historia Męczenników Podlaskich na antenie TVP

„Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej” to niezwykła, przepełniona emocjami i dostarczająca wrażeń produkcja filmowa bazująca na wydarzeniach znanych z historii Południowego Podlasia – wschodnich terenów Polski, na których dziś rozkwitają pełne uroku miast: Biała Podlaska, Radzyń Podlaski czy Parczew.

Osią scenariusza są losy trzynastu mężczyzn, którzy 24 stycznia 1874 roku, broniąc w Pratulinie swojej unickiej świątyni, zostali zabici przez carskie wojsko. W 1996 roku papież Polak, święty Jan Paweł II wyniósł męczenników za wiarę na ołtarze, uznając błogosławionymi. Stali się oni tym samym symbolem poświęcenia, symbolem polskości w regionie Południowego Podlasia.

Film to także opowieść o współczesnych mieszkańcach Podlasia Południowego. Pratulin i okoliczne wsie to miejsca, w którym wciąż żywa jest pamięć o męczennikach, w którym kultywowane są tradycyjne, polskie wartości.

Za produkcję odpowiada m.in. Fundacja im. Franciszka Stefczyka. W główną rolę wcielił się Marek Bukowski, a narratorem jest Adam Ferency. Scenariuszem i reżyserią filmu zajął się Michał Muzyczuk – obiecujący reżyser młodego pokolenia.

Film miał swoją premierę 21 września w Białej Podlaskiej i 22 września w Pratulinie. Spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem oraz wielkim uznaniem.

26 lutego 2020 roku, o godzinie 23.10 z „Modlitwą o Polskę” zapoznają się widzowie TVP 1.