Coraz więcej chorych w naszym regionie

Przypadek koronawirusa w bialskim szpitalu wykryty został w minioną środę. Personel i pacjenci oddziału geriatrycznego zostali poddani kwarantannie, oddział został zamknięty.

Zamknięta geriatria

– Obecnie na oddziale geriatrii przebywa 11 osób. Zostały od nich pobrane wymazy i przesłane do laboratorium. Czekamy na wyniki, od tego uzależniamy to, kiedy będziemy mogli z powrotem go otworzyć. Stan pacjentów znajdujących się na oddziale jest dobry – mówił nam w czwartek dyrektor placówki Adam Chodziński. – Jeśli chodzi o sytuację w szpitalu, to obserwujemy wzmożony ruch na oddziale zakaźnym. W chwili obecnej przebywa na nim 14 pacjentów w tym 3 osoby, u których stwierdzono obecność koronawirusa. Na 9 pozostałych wyników czekamy. Na innych oddziałach wszystko jest pod kontrolą. Pacjenci są przyjmowani tylko w przypadku zagrożenia życia, więc oddziały nie są przeciążone – podkreślił Chodziński.

W maseczkach

Od 16 kwietnia obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosów w miejscach publicznych. Można to zrobić za pomocą maseczki (jednorazowej, chirurgicznej, wielorazowego użytku) albo po prostu zasłonić twarz chustą, szalikiem czy innym rodzajem odzieży. – Maseczka nie chroni nas przed zakażeniem koronawirusem. Zakrywając twarz chronimy jednak innych – podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski Nakaz obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych, w zakładach pracy (tam, gdzie jest to możliwe), w środkach komunikacji publicznej a także w prywatnych samochodach – jeśli poruszamy się nimi wraz z osobami, z którymi nie mieszkamy. – Pamiętajmy, że  zdrowie jest najważniejsze i musimy być odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za nasze otoczenie: rodzinę, sąsiadów, współpracowników i  inne  osoby – podkreślał premier Mateusz Morawiecki, prosząc Polaków o stosowanie się do obostrzeń. Maseczek ma być dostępnych coraz więcej. Poza rekordowymi dostawami z Azji będą one masowo produkowane w Polsce. Specjalny program w tym obszarze zaprezentował prezydent Andrzej Duda. – Odpowiedzialny społecznie polski biznes włącza się w akcję szycia maseczek. Mam nadzieję, że będą w milionach dostarczone na polski rynek. To ważne w walce z pandemią, walce o życie naszych rodaków – mówił prezydent.

Pandemia trwa

Jak zgodnie podkreślają eksperci, końca pandemii koronawirusa nie należy spodziewać się zbyt szybko. – Codziennie mamy więcej chorych i niestety taki etap będziemy mieli jeszcze jakiś czas, a potem będziemy na etapie – mam nadzieję – stabilnym, to znaczy będziemy mieli nowych chorych, ale będziemy mieli również tyle samo osób, które będzie zdrowiało i wtedy osiągniemy pewien stan równowagi – mówi minister Szumowski. Jednocześnie rząd zapowiada stopniowe rozluźnianie narodowej kwarantanny. W kolejnych tygodniach będą stopniowo zdejmowane kolejne zakazy – w pierwszej kolejności dotyczące np. wstępu do lasów a potem korzystania z niektórych sklepów czy usług.