Piękna inicjatywa. Bogusław Kaczyński w końcu znalazł godne miejsce!

Postument i figura autorstwa rzeźbiarza Stanisława Milewskiego przedstawia Bogusława Kaczyńskiego siedzącego w charakterystycznej dla niego pozie na cokole – przez Bialczan został już ochrzczony mianem ławeczki Kaczyńskiego.

Nieprzypadkowy był wybór daty postawienia pomnika – 2 maja, Święto Flagi Narodowej, to także dzień urodzin słynnego prezentera telewizyjnego. Zmarły w 2016 roku Kaczyński skończyłby w sobotę 98 lat.

Ze względu na epidemię koronawirusa nie mogło odbyć się uroczyste odsłonięcie monumentu, ale jak mówi w rozmowie z  naszym portalem przewodniczący komitetu, zbierającego środki na budowę pomnika Kamil Paszkowski, „gdy tylko sytuacja na to pozwoli, w porozumieniu z władzami miasta i Bialskim Centrum Kultury zorganizujemy jego uroczyste odsłonięcie”.

– Chciałbym żeby to była kolejna okazja do przypomnienia dorobku naszego honorowego obywatela i jego wpływu na kształtowanie muzycznej wyobraźni kilku pokoleń Polaków – dodaje Paszkowski.

Radości z realizacji przedsięwzięcia nie kryje też jeden z jego inicjatorów i darczyńców senator Grzegorz Bierecki:

– Cieszę się, że nasz bialski mistrz w końcu został należycie uhonorowany. Choć początkowo były  pewne problemy, co do lokalizacji pomnika ze strony pana prezydenta Litwiniuka, to jestem zadowolony, że udało się rozwiać jego wątpliwości. Mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie będziemy mogli razem odsłonić pomnik Bogusława Kaczyńskiego.

W podobnym duchu wypowiada się również Kamil Paszkowski i dodaje, że cieszy go, iż możliwe było porozumienie „ponad partyjnymi podziałami”. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu swoje obiekcje co do miejsca usytuowania monumentu miał bialski oddział związanego z masonerią Rotary Clubu, który próbował podpiąć się pod inicjatywę.

– Przykro było mi to słyszeć, tym bardziej, że ze strony RC nie wpłynął ani jeden datek na budowę pomnika, a żaden z członków tej organizacji nie zasiadał w naszym komitecie – dodaje Paszkowski.

Monument został w całości sfinansowany ze zbiórki. Organizatorom udało się zebrać 85 tys. złotych, z czego 30 tys. przekazał sam Bierecki.

– Nie wyobrażam sobie, że nie dorzuciłbym swojej cegiełki, by uhonorować tak znamienitą postać – wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Bierecki.

Bogusław Kaczyński był nie tylko wielkim znawcą muzyki, ale też ogromnym patriotą, który nie bał się otwarcie deklarować swoich poglądów politycznych. W przeciwieństwie do wielu ludzi świata kultury, nigdy nie płynął w głównym nurcie i zawsze był wierny swoim przekonaniom za co był krytykowany przez mainstreamowe media. Ogromne poruszenie wywołały słowa, które w 2015 roku skierował pod adresem byłej premier Ewy Kopacz:

„Jestem znów niezwykle uradowany z powodu bezwzględnego zwycięstwa PiS-u, partii opozycyjnej, która była przez osiem lat na każdym kroku szykanowana i ośmieszana przez rządzących. Serdecznie gratuluję Pani Premier Beacie Szydło, wszystkim ministrom i oczywiście Panu Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu. Do historii światowego parlamentaryzmu przeszły już słowa odchodzącej Premier, która ośmieliła się nazwać Prezydenta RP człowiekiem sterowanym przez pilota z tylnego siedzenia. W histerycznym uniesieniu krzyczała na nowy rząd i Premiera zanim zaczęli urzędowa” – pisał wówczas na Facebooku.